Na Haiti cholera wciąż groźna

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 października 2010 09:14

Zagrożenie cholerą na Haiti nie minęło i wyspa musi być przygotowana na najgorsze - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Na Haiti cholera wciąż groźna

Na początku tygodnia władze uspokajały, że sytuacja jest opanowana, a liczba zachorowań nie wzrasta. Rzeczywiście: od kilku dni zmarłych nie przybywa w tak szybkim tempie, ale Światowa Organizacja Zdrowia studzi optymizm. Claire-Lise Chaignat z WHO obawia się, że epidemia jeszcze nie osiągnęła szczytu.

Największe obawy budzi możliwość wybuchu epidemii w stolicy Port-au-Prince. Od  styczniowego trzęsienia ziemi ponad milion mieszkańców stolicy wciąż mieszka w namiotach.

Tymczasem Haitańczycy zaczynają się buntować przeciwko międzynarodowym organizacjom. 26 października kilkaset osób nie dopuściło do otwarcia nowego szpitala w mieście Saint Marc. Bali się, że szpital jest za blisko szkoły i zaraza zagrozi dzieciom. Rozeszła się też plotka, że za sprowadzenie cholery na wyspę odpowiadają żołnierze nepalscy służący na Haiti pod flagą ONZ.

Pierwsze przypadki cholery pojawiły się na Haiti 20 października. Od tego czasu zachorowało ponad 4 tys. osób, a zmarło około 300.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum