×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NIZP-PZH powinien wznowić diagnostykę COVID-19 w przyszłym tygodniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia19 marca 2020 22:14Aktualizacja: 19 marca 2020 22:16

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–Państwowy Zakład Higieny powinien wznowić diagnostykę COVID-19 w przyszłym tygodniu, po tym jak okazało się, że jeden z jego pracowników jest zarażony koronawirusem. W tej chwili trwa dekontaminacja pomieszczeń - poinformowała w czwartek (19 marca) wieczorem pełnomocniczka ds. badań i rozwoju NIZP-PZH Anna Dela.

NIZP-PZH powinien wznowić diagnostykę COVID-19 w przyszłym tygodniu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę 9 18 marca) u pracownika jednego z zakładów naukowych NIZP-PZH potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Nie był on jednak zaangażowany w diagnostykę COVID-19, ale z powodów bezpieczeństwa zawieszono działanie laboratorium. Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne prowadzone przez instytut oraz inspekcję sanitarną.

Wszystkie osoby, które w ostatnich dniach miały bliski kontakt z pracownikiem objęte zostały kwarantanną. Jak przekazała pełnomocniczka to 17 osób. Pozostali pracownicy do końca tygodnia pracują zdalnie.

- Według procedur musi nastąpić dekontaminacja pomieszczeń. W związku z tym wszyscy pracownicy dzisiaj i jutro wykonują pracę zdalnie. Natomiast 17 osób przebywa na kwarantannie - powiedziała w czwartek Dela. Pokreśliła, że laboratorium chciałoby wznowić prace diagnostyczne jak najszybciej. Powinno zacząć działać w przyszłym tygodniu.

Jak podaje instytut, badania diagnostyczne pod kątem koronawirusa wykonują też w Warszawie laboratoria: Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Wolskiego Szpitala Zakaźnego oraz Wojskowego Instytutu Medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum