NIZP-PZH: badanie w kierunku koronawirusa tylko u pacjentów wskazanych przez sanepid

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2020 16:06

Badania w kierunku nowego koronawirusa w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny są wykonywane dla celów epidemiologicznych i tylko z próbek od pacjentów wskazanych przez sanepid - przekazał NIZP-PZH.

- Dysponujemy pełnym wzorcem genetycznym na podstawie wzorców własnych i przekazanych przez ośrodek w Berlinie - informował w piątek dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk. Fot. PTWP

NIZP-PZH wydał komunikat w związku z zapytaniami dotyczącymi możliwości zlecenia Instytutowi badań w kierunku koronawirusa z Wuhan (2019nCoV).

"Instytut uprzejmie informuje, że badania w tym kierunku wykonywane są dla celów epidemiologicznych i przyjmowane będą tylko próbki od pacjentów wskazanych przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego" - przekazano.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w mijającym tygodniu, że w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny jest już linia diagnostyczna w kierunku koronawirusa.

- Dysponujemy pełnym wzorcem genetycznym na podstawie wzorców własnych i przekazanych przez ośrodek w Berlinie - informował w piątek dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk. - Współpracujemy w tym zakresie z Wojewódzkim Szpitalem Zakaźnym w Warszawie, a także laboratoriami zagranicznymi - wskazywał.

Prawdopodobnie jeszcze w niedzielę wieczorem do Polski przyleci 30 Polaków ewakuowanych z Wuhan transportem lotniczym przez Francję. W Polsce - jak podaje MZ - aktywnym monitoringiem w kontekście koronawirusa objętych jest ponad 500 osób. Ministerstwo apeluje o tonowanie emocji i rozsądne reakcje na infekcje.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w związku z koronawirusem ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym. Termin ten używany jest w sytuacji ryzyka rozprzestrzeniania się choroby, co wymaga skoordynowanej reakcji państw.

Zakażonych wirusem jest 14 tys. 380 osób; liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 304. Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL, a także do około 25 krajów świata, w tym do USA, Niemiec, Francji i Finlandii.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum