NIK: oddziały ratunkowe zajmują się przypadkami niewymagającymi pilnej pomocy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2013 14:45

Szpitalne oddziały ratunkowe przyjmują w większości pacjentów, którzy nie wymagają pilnej pomocy. Sytuację może zmienić poprawa dostępu do opieki ambulatoryjnej - ocenia NIK. W czwartek (21 lutego) z raportem Izby zapoznała się sejmowa komisja ds. kontroli państwowej.

NIK: oddziały ratunkowe zajmują się przypadkami niewymagającymi pilnej pomocy

Kontrola dotyczyła lat 2009-2011, objęto nią m.in. 8 urzędów wojewódzkich, 11 oddziałów wojewódzkich NFZ oraz kilkanaście samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego). Kontrola została podjęta przez NIK z własnej inicjatywy.

Jak mówił wicedyrektor departamentu zdrowia NIK Piotr Wasilewski, kłopoty z dostępem do lekarzy w przychodniach i długie kolejki powodują, że niektórzy pacjenci szukają pomocy w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), gdzie m.in. wykonuje się im na miejscu kompleksową diagnostykę.

Według raportu w skrajnych przypadkach nawet 80 proc. pacjentów zgłaszających się do SOR nie wymaga pilnej pomocy i powinni zgłosić się do przychodni i gabinetów działających w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznej lub nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.  Izba zwróciła uwagę, że przyjmowanie przez SOR pacjentów, którzy tego nie wymagają, opóźnia pracę SOR-ów i zagraża tym, którzy faktycznie potrzebują natychmiastowej pomocy.

Według rekomendacji NIK sytuację może poprawić lepsza dostępność opieki ambulatoryjnej. Jak mówił Wasilewski, dobrą praktyką jest także zakontraktowanie w szpitalu, w którym funkcjonuje SOR, nocnej pomocy lekarskiej, gdzie kierowani są pacjenci nie wymagający pilnej pomocy. Innym sugerowanym przez Izbę sposobem rozwiązania tego problemu jest prowadzenie w SOR-ach wstępnej selekcji pacjentów przez lekarza dyżurnego.

Raport ogólnie pozytywnie ocenia pracę ratowników i lekarzy pracujących w pogotowiu i SOR-ach.

Izba zwróciła jednak uwagę, że nadal nie funkcjonuje system powiadamiania ratunkowego, a zadania numeru 112 wypełniają policja i straż pożarna, zaś kolejny termin uruchomienia systemu przesunięto na grudzień 2013 r. Wasilewski zapowiedział, że Izba chce przeprowadzić odrębną kontrolę dotyczącą powiadamiania ratunkowego.

Ponadto poinformował, że Izba zaplanowała na ten rok kontrolę nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Przypomniał, że od grudnia 2012 r. trwa także kontrola kontraktowania świadczeń przez NFZ, także tych udzielanych w SOR-ach.

Czytaj: Pacjenci zagubieni w systemie

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek zwrócił uwagę, że lekarze w SOR-ach przyjmują wszystkich, którzy się zgłoszą, ponieważ obawiają się odpowiedzialności za nieudzielenie pomocy pacjentowi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum