NIK negatywnie o dostarczaniu wody pitnej w Lubuskiem. Będą kontrole w całym kraju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 września 2016 15:29

Po kontroli w Lubuskiem, która wykazała problemy z zapewnieniem jakości wody i jej marnowanie, Najwyższa Izba Kontroli zapowiada ogólnopolską kontrolę wywiązywania się z obowiązku dostarczania wody pitnej przez gminy i przedsiębiorstwa wodociągowe.

NIK negatywnie o dostarczaniu wody pitnej w Lubuskiem. Będą kontrole w całym kraju
Kontrola pokazała, że są problemy z zapewnieniem jakości wody pitnej Fot. Archiwum

Biorąc pod uwagę skalę i zakres stwierdzonych nieprawidłowości związanych z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę, NIK podjęła decyzję o przeprowadzeniu ogólnopolskiej kontroli tego obszaru. Minister środowiska, podzielając oceny, uwagi i wnioski NIK, a także dostrzegając wagę problemu polecił przeprowadzenie kontroli gospodarowania zasobami wodnymi w całym kraju - poinformowała w piątek NIK.

W Lubuskiem NIK skontrolowała dziewięć spośród 82 gmin oraz 18 przedsiębiorstw wodociągowych pod kątem m.in. zapewnienia zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia.

Izba stwierdziła, że w latach 2013-2015 nie wywiązywały się one prawidłowo z obowiązku dostarczania mieszkańcom wody pitnej - wszystkie skontrolowane przedsiębiorstwa miały problemy z zachowaniem odpowiednich parametrów wody, dochodziło do jej marnowania, a nadzór sprawowany nad nimi przez gminy był nieskuteczny.

W opublikowanym w czwartek raporcie NIK poinformowała, że zdarzało się, że w wodzie stwierdzano obecności groźnych bakterii z grupy coli, a przy tym nie podejmowano żadnych działań zapewniających bezpieczeństwo sanitarne, ujęcia wody nie były prawidłowo zabezpieczone.

Według NIK do powstawania realnych zagrożeń dla mieszkańców Lubuskiego przyczyniły się wieloletnie zapóźnienia w rozwoju sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, niedostateczny nadzór nad prawidłowym odprowadzaniem ścieków, a także brak odpowiednich stref ochrony ujęć wody.

Na przykład w gminie Strzelce Krajeńskie kilkukrotnie dochodziło do skażenia bakteriami lokalnego ujęcia wody, co wynikało z braku skanalizowania miejscowości oraz łamania przez mieszkańców obowiązku wywozu nieczystości płynnych do oczyszczalni ścieków. Z kolei we wrześniu 2013 r. ponad 14 tys. mieszkańców Drezdenka przez trzy dni było pozbawionych wody po skażeniu jednej ze studni podczas remontu.

Przy problemach z zachowaniem należytej jakości wody, była ona marnowana na dużą skalę - wynika z raportu NIK.

Izba wskazała przy tym, że w przypadku naszego kraju racjonalna gospodarka wodą jest niezwykle ważna, gdyż Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody słodkiej w Europie; mniejsze mają jedynie: Malta, Cypr i Czechy.

Kontrolerzy NIK stwierdzili, że straty wody w skontrolowanych lubuskich gminach w ciągu 30 miesięcy wyniosły ponad 24 mln m3, co odpowiada objętości ponad 8 tys. basenów olimpijskich.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum