NIK: Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych jest nieefektywny i źle nadzorowany

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2009 19:02

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych znalazł się pod wnikliwą lupą Najwyższej Izby Kontroli, która stwierdziła m.in., że część przedsięwzięć prowadzonych w ramach programu okazała się zbyt kosztowna, źle nadzorowana i zaplanowana oraz mało efektywna.

NIK: Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych jest nieefektywny i źle nadzorowany
O kontrakty w ramach programu występowały i otrzymywały je nawet te placówki, które nie miały wymaganego sprzętu, ani odpowiednio przygotowanych lekarzy.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że reagowało na ustalenia NIK, jednak nie mogło zatrzymać pewnych procesów, które zostały uruchomione za rządów poprzednich ministrów zdrowia.

– Sprawdziliśmy proces dotyczący uchwalania ustawy i zgadzamy się, że prace nie były prowadzone w sposób jasny i prawidłowy – mówił tuż po upublicznieniu raportu podczas zorganizowanej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Dodał, że w resorcie nie znaleziono dokumentu będącego podstawą do założeń ustawy.

Ministerstwo Zdrowia poznało wyniki kontroli w styczniu br. Kontrola NIK objęła okres od 2006 r do końca pierwszego półrocza 2008 r.

Zdaniem NIK, już na etapie przygotowywania programu Ministerstwo Zdrowia popełniło poważne błędy w nadzorze całego przedsięwzięcia. Program został stworzony w oparciu o dokument, którego ministerstwo nie zamówiło i formalnie nie zaakceptowało. Miał być napisany przez specjalny ministerialny zespół. W rzeczywistości rolę wiodącą w jego powstaniu przejął jeden z ośrodków – Centrum Onkologii w Warszawie.

Ustalenia "robocze"

„Niektóre z osób pracujących nad programem decydowały później o zakupach sprzętu, rozdzielały środki na świadczenia, a reprezentowane przez nie ośrodki wygrywały konkursy na realizację zadań. Za tego rodzaju złe praktyki odpowiada Ministerstwo Zdrowia” – podaje NIK.

– Sprawdziliśmy proces dotyczący uchwalania ustawy i zgadzamy się, że prace nie były prowadzone w sposób jasny i prawidłowy – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Dodał, że w resorcie nie znaleziono dokumentu – podstawy do założeń ustawy.

– Były to zapewne ustalenie poczynione roboczo – tłumaczył Twardowski.

Wiceminister przypomniał, że pracę rozpoczęły się w czasie kiedy ministrem zdrowia był Leszek Sikorski, natomiast zakończono za kadencji Marka Balickiego.

– To sejm uchwalił ustawę, a najdłużej wykonywał ją obecny rząd. Uważam, że uchwalenie tego programu to był wielki sukces. Natomiast ten rząd nie potrafi robić tego co powinien, czyli wykonywać ustawy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl poseł Marek Balicki (niezrzeszony), były minister zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum