NICE: 6 tygodni od wypisu należy skontrolować stan hospitalizowanych z powodu COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2020 16:33

Objawy COVID-19 mogą się utrzymywać przez dłuższy czas, dlatego po sześciu tygodniach od wyzdrowienia należy skontrolować stan zdrowia chorych, którzy byli hospitalizowani – zaleca w najnowszych rekomendacjach brytyjski instytut NICE.

NICE: 6 tygodni od wypisu należy skontrolować stan hospitalizowanych z powodu COVID-19
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki (NICE) w Wielkiej Brytanii ostrzega, że odległe skutki choroby COVID-19 mogą być "poważne". Trzeba zatem kontrolować stan zdrowia tych osób, które przebywały w szpitalu. NICE zwraca jednak uwagę, że utrzymujące się wciąż objawy choroby mogą odczuwać nawet te osoby, które nie wymagały hospitalizacji.

- To nowe schorzenie, jeszcze wiele o nim nie wiemy - podkreśla w wypowiedzi dla BBC News Paul Chrisp z NICE, jeden z autorów najnowszych rekomendacji dotyczących COVID-19. Zbyt krótki jest jeszcze okres obserwacji choroby i jej przebieg może być odmienny u niektórych chorych. W razie wątpliwości należy skonsultować się lekarzem.

NICE wymienia 28 najczęściej występujących dolegliwości, które mogą się utrzymywać po ustąpieniu zakażenia wywołanego koronawirusem SARS-CoV-2. U prawie 60 proc. chorych występuje zmęczenie, a u ponad 40 proc. spłycenie oddechu. Pozostałe częściej występujące dolegliwości to bóle stawów i klatki piersiowej (ponad 20 proc. przypadków), a także kaszel, utrata zapachu, katar, zaczerwienie oczu, utrata smaku, bóle i zawroty głowy, nadmierne wydzielanie plwociny, utrata apetytu, bóle gardła, bóle mięśni oraz biegunki.

Mogą występować także pocovidowe zaburzenia psychiczne, takie jak lęki, depresja i zaburzenia koncentracji. Niektóre osoby narzekają, że długo jeszcze nie mogą "się odnaleźć" po tej chorobie.

Z danych Office for National Statistics wynika, że jedna osoba na dziesięć, u której testami potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, odczuwała dolegliwości zakażenia jeszcze 12 tygodni później. Są to jednak wstępne szacunki.

Utrzymywanie się pocovidowych dolegliwości nie jest uzależnione od tego jak poważny był przebieg zakażenia i czy była potrzeba hospitalizacji. "Rekomendacje służą głównie uspokojeniu tych osób, które wciąż nie powracają do zdrowia tak, jak tego oczekiwały" - podkreśla ekspert NICE Paul Chrisp.

 Zbigniew Wojtasiński (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum