NFZ zmieni wyceny niektórych procedur pediatrycznych

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2013 21:11

Specjalne poradnie i lepsza wycena świadczeń - to zmiany, które mają zapewnić poprawę opieki zdrowotnej nad wcześniakami. Płatnik rozpoczął już proces przeszacowania 200 świadczeń dedykowanych najmłodszym pacjentom, wkrótce ma powstać też 30 specjalnych poradni dla wcześniaków.

NFZ zmieni wyceny niektórych procedur pediatrycznych

Od kliku lat w kraju spada umieralność niemowląt - z 6 promili odnotowanych w 2008 r. ( czyli 6 zgonów na 1000 urodzeń) do 4,6 promili obecnie. Za poprawę tej statystyki w dużej mierze odpowiada zwiększona liczby uratowanych wcześniaków.

Tysiące urodzonych przed terminem

Blisko 30 tys. wcześniaków rodzi się każdego roku w Polsce. Często wymagają one specjalistycznej opieki medycznej ze względu na nie w pełni jeszcze rozwinięte układy: odpornościowy, oddechowy, neurologiczny i pokarmowy. Neonatolodzy podkreślali podczas konferencji "Noworodek i niemowlak 2013", która w poniedziałek (21 stycznia) odbyła się w Warszawie, że większość wcześniaków nie otrzymuje odpowiedniej pomocy.

Leszek Szalak, zastępca dyrektora departamentu świadczeń opieki zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia, przyznaje, że wydatki na urodzone przed czasem dzieci stale rosną. W latach 2004-2012 w przypadku lecznictwa otwartego wzrosły one o 264 proc., a w lecznictwie szpitalnym - o 140 proc.

W pierwszych 9 miesiącach 2012 r. na ten cel wydano przeszło 39 mln zł.

- Obecnie jesteśmy w trakcie nowej wyceny świadczeń w pediatrii. W jej efekcie wzrostowi powinna ulec wycena 200 świadczeń dla najmłodszych pacjentów jeszcze w 2013 r. - podkreślił Szalak.

Dodał, że to co już się udało to wydłużenie czasu kiedy wcześniak może być leczony w poradniach neonatologicznych z roku do 3 lat.

Pod troskliwą opieką

Jak wyjaśnia nam prof. Maria Katarzyna Boraszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, mazowiecki wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii, chodzi o to by te dzieci jeszcze w 2. czy 3. roku życia miały zapewnioną kompleksową obserwację.

- Oczywiście pierwszy rok jest rokiem newralgicznym, ale dobrze żeby opieka nad wcześniakami do 3. roku życia odbywała się w jednym centrum, aby rodzice nie biegali z dziećmi od specjalisty do specjalisty - podkreśla profesor.

Specjalne poradnie dla najcięższych przypadków

Obecnie w kraju działa ok. 220 poradni dla noworodków. Na ich gruncie ma wkrótce powstać 30 placówek dedykowanych właśnie wcześniakom.

Prof. Ewa Helwich , krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii zwraca uwagę, że niedojrzałe noworodki, z licznymi wadami, wymagają skoordynowanej opieki.

- Po urodzeniu przebywają w szpitalnych oddziałach intensywnej terapii przez 2 - 3 miesiące, zanim są gotowe do wypisu do domu. Dzieci te wymagają szczególnej opieki, by miały szanse nadrobić zaległości rozwojowe i uniknąć niepełnosprawności w przyszłym życiu.

Pomóc im w tym mają nowe ośrodki specjalizujące się w opiece nad wcześniakami. W sumie do końca br. ma ich powstać 30. Jak wyjaśnia prof. Helwich nie trzeba tworzyć zupełnie nowych placówek. Wystarczy przekształcić w nie część spośród istniejących ośrodków neonatologicznych. Są to zatem jedynie zmiany organizacyjne - podkreśla konsultantka.

Obecnie trwają już rozmowy dotyczące kontraktowania przez NFZ świadczeń w tych poradniach.

Lecznicze mleko matki

Eksperci podkreślają też olbrzymią rolę jako odgrywa u takich dzieci żywienie pokarmem matki. I konieczności uregulowania w związku z tym funkcjonowania banków mleka kobiecego i promocji karmienia piersią.

- Żywienie mlekiem naturalnym ma specjalne znaczenia. W przypadku wcześniaków można mówić o żywieniu leczniczym - podkreśla prof. Helwich. .

Jak nam wyjaśnia profesor noworodki poniżej 1000 g z tzw. ekstremalnie niską masą urodzeniową karmione są zazwyczaj dożylnie, ale takie żywienie nie zapewnia tych wszystkich elementów jakie daje mleko matki.

- Dlatego staramy się jak najwcześniej podawać im pokarm matki nawet w ilościach śladowych . Im wcześniej się to uda tym mniejsze są powikłania i szansa na powrót do zdrowia - tłumaczy ekspertka.

Co daje karmienie wcześniaków mlekiem matki? - W każdym przypadku takie karmienie daje efekty w postaci skrócenia czasu żywienia niefizjologicznego, zmniejsza się liczba zakażeń do jakich dochodzi u dzieci, skraca się czas stosowania antybiotykoterapii - wyjaśnia dr Maria Wilińska z Kliniki Neonatologii SPSK im. prof. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

Dodaje: - Często w przypadku wcześniaków matki mają początkowo problem z laktacją i wtedy konieczne jest sięganie do banków mleka. Niestety w kraju ich brakuje, podobnie jak poradni laktacyjnych.

W Polsce mamy zaledwie 180 doradców laktacyjnych. Dodatkowo pomoc w ramach poradni laktacyjnych nie jest finansowana przez NFZ co sprawia, że wiele matek nie stać na pozyskanie fachowej porady w tym zakresie.

Zdaniem konsultantki konieczne są zmiany, które przełożą się na upowszechnienie karmienia piersią w kraju. Szczególnie w sytuacji, gdy coraz częściej matki sięgają po sztuczne mieszanki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum