NFZ zapłaci mniej za fizjoterapię. KIF tłumaczy: po udarze i wypadku nie skorzystasz z pomocy fizjoterapeuty

Autor: oprac. JKB • Źródło: KIF, Rynek Zdrowia21 grudnia 2021 11:00

Krajowa Izba Fizjoterapeutów zwróciła się zarówno do fizjoterapeutów, jak i do pacjentów o składanie opinii na temat "haniebnego" projektu Ministerstwa Zdrowia. "Fizjoterapeuci, wyraźmy swoje zdanie!". Przy okazji KIF tłumaczy pacjentom, co stracą, jeśli propozycje nowych wycen wejdą w życie.

NFZ zapłaci mniej za fizjoterapię. KIF tłumaczy: po udarze i wypadku nie skorzystasz z pomocy fizjoterapeuty
KIF sprzeciwia się niskim wycenom świadczeń. Fot. AdobeStock
  • Krajowa Izba Fizjoterapeutów nieprzychylnie odniosła się do projektu zarządzenia NFZ dotyczącego m.in. rehabilitacji leczniczej
  • W związku z proponowanym obniżeniem wycen kosztów niektórych świadczeń, KIF apeluje do wszystkich fizjoterapeutów i pacjentów o składanie opinii do tego projektu
  • KIF poprosiła o wysyłanie tych opinii do NFZ, Ministerstwa Zdrowia oraz AOTMiT najpóźniej do 24 grudnia 2021 roku

Czytaj: Nowa szczepionka Novavax działa na warianty Alpha i Beta. Co z Omikronem?

Od 22 grudnia do krajowego rejestru będą wpisane szczepienia poza granicą

Zaostrzenie obostrzeń możliwe. Kraska: być może będzie trzeba podejmować decyzje

KIF protestuje wobec nowych wycen  rehabilitacji leczniczej

Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF) protestuje wobec nowych propozycji wycen rehabilitacji leczniczej, które opublikowano w projekcie prezesa NFZ z 10 grudnia. Podkreśla, że obniżone zostaną koszty realizacji świadczeń, ale nie tylko.

- W dobie wzrostu kosztów realizacji świadczeń i długich kolejek pacjentów oczekujących na fizjoterapię, MZ proponuje obniżenie wycen fizjoterapii domowej, minimalny wzrost wyceny fizjoterapii ambulatoryjnej oraz dalsze ograniczanie dostępu dla pacjentów. Fizjoterapeuci – wyraźmy swoje zdanie! Apelujemy o masowy udział w procesie konsultacji! – napisano.

KIF zwróciła się bezpośrednio do fizjoterapeutów oraz pacjentów, o składanie opinii do - jak twierdzi - "haniebnego" projektu do 24 grudnia 2021 roku. Wskazuje również, że oceny należy kierować do NFZ, Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Sprawdź: NFZ zmienia finansowanie fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. Jest projekt zarządzenia

Rehabilitacja w oddziałach intensywnej terapii. Na Zachodzie to jest standard, w Polsce luksus

Rosną koszty, ale wyceny nie zostały uwzględnione

Przypomnijmy, KIF podkreśla, że w proponowanym projekcie została podjęta decyzja o odejściu od płacenia za procedurę, a także obniżenie wycen w świadczeniach fizjoterapii domowej, choć od wielu lat są one poniżej kosztów realizacji. Niskie wyceny są nieadekwatne - jak wskazują fizjoterapeuci - w kontekście:

  • wysokiej inflacji i wzrostu kosztów działalności (m.in. ceny prądu, najmu, wywozu odpadów),
  • wzrostu najniższego wynagrodzenie zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1801)
  • związku z koniecznością zachowania reżimu sanitarnego i zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom w obliczu pandemii (środki dezynfekujące, maseczki, rękawice, jednorazowe fartuchy czy inna odzież specjalistyczna itd.).

Jak zauważyła KIF, wszystkie działania NFZ mogą doprowadzić do likwidacji podmiotów nie mających szansy przeniesienia kosztów na inne obszary prowadzonej działalności leczniczej.

- Kategorycznie sprzeciwiamy się propozycjom zawartym w projekcie zarządzenia, które skutkują obniżeniem wycen świadczeń fizjoterapeutycznych - podkreślali fizjoterapeuci we wcześniejszym oświadczeniu KIF. I dodawali: To skandaliczna propozycja, szczególnie przy rosnących kosztach, a także biorąc pod uwagę fakt, że wyceny z fizjoterapii nie wzrosły od 15 lat.

- Przyjęcie proponowanych zmian prowadzi do kolejnego ograniczenia dostępności do świadczeń rehabilitacji dla polskich pacjentów, na które już dziś oczekuje się nawet kilka lat. Konieczne są zmiany w organizacji systemu rozliczania. Propozycje zawarte w projekcie zarządzenia w żaden sposób nie wpłyną na skrócenie kolejek - poinformowała KIF w stanowisku opublikowanym 13 grudnia. 

Zobacz też: KIF o projekcie NFZ: koszty rosną, wyceny spadają. "Haniebne propozycje"

Nowa tabela płac w ochronie zdrowia. Podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników

MZ: będą zmiany w wycenie świadczeń w rehabilitacji. KIF: nieoficjalne informacje są niepokojące

KIF do pacjentów:  Nie obwiniajcie nas

Izba w związku z zapowiadanymi zmianami planowała przedstawić swoje argumenty na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia w dniu 17 grudnia. Jednak - jak informuje - bez podania powodu spotkanie odwołano.

W związku z tym KIF skierowała odezwę do pacjentów:

- Nie obwiniajcie nas o to, że z powodu nieadekwatnych wycen nie mamy jak do Was dojechać. Nie obwiniajcie nas o to, że też chcemy godnie żyć, jeść i mieszkać. Nie chcemy żyć ,,w luksusie” – marzymy o tym, aby nam i naszym rodzinom starczyło na normalne życie".

Niestety - jak piszą fizjoterapeuci - "decyzja o obniżeniu wyceny świadczeń skazuje Was, a w szczególności osoby stale unieruchomione i korzystające z naszej pomocy w domu, na cierpienie i pogarszanie się stanu zdrowia".

KIF informuje, że po zmianach proponowanych przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia:

  • w dobie COVID-19 nie skorzystasz z pomocy fizjoterapeuty, który prowadzi Twoją rehabilitację w domu,
  • po udarze nie skorzystasz z pomocy fizjoterapeuty, który powinien prowadzić Twoją rehabilitację w trybie domowym,
  • jeśli będziesz niesamodzielny po wypadku nie skorzystasz z pomocy fizjoterapeuty, który mógłby prowadzić Twoją rehabilitację w domu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum