NFZ zachęca do wyrobienia karty EKUZ przed feriami za granicą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2020 15:38

NFZ zachęca, by przed wyjazdem na ferie za granicę sprawdzić ważność karty EKUZ, bądź - jeśli karty nie posiadamy - wyrobić ją przed wyjazdem. W Wielkopolsce kartę EKUZ można otrzymać od ręki podczas osobistej wizyty w siedzibie NFZ w Poznaniu, lub w delegaturach Funduszu.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak tłumaczyła Magdalena Rozumek z biura prasowego Wielkopolskiego OW NFZ, kartę EKUZ - czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, warto zabrać ze sobą jeśli wybieramy się do krajów Unii Europejskiej lub Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinu, czy Islandii.

- Karta jest potwierdzeniem faktu, że w Polsce jesteśmy ubezpieczeni w powszechnym systemie ubezpieczenia zdrowotnego, czyli leczymy się w ramach NFZ. Jest honorowana w placówkach, które leczą w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego danego kraju, w sytuacjach nagłych - czyli nie służy do leczenia planowego - podkreśliła Rozumek.

Dodała, że należy jednak pamiętać, że w każdym państwie obowiązują inne zasady refundacji usług zdrowotnych, i np. niektóre świadczenia mogą być odpłatne, albo częściowo płatne.

NFZ przypomina, by przed zagranicznym wyjazdem sprawdzić ważność karty EKUZ. Rozumek tłumaczyła, że często zdarza się, że osoby posiadające kartę, która wystarczy na najbliższy i nieco późniejszy wyjazd wnioskują o wydanie nowej, co wydłuża czas otrzymania karty - ponieważ aktualną trzeba najpierw unieważnić - oraz generuje plastikowe odpady.

Rozumek przypomniała, że data ważności karty znajduje się w jej dolnym, prawym rogu, a termin ważności EKUZ zależy od rodzaju tytułu do ubezpieczenia. Obecnie wielu osobom, np. zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, czy prowadzącym działalność gospodarczą, karta wydawana jest na okres 3 lat, zaś np. emerytom na 5 lat.

- W Wielkopolsce kartę EKUZ od ręki otrzymuje się podczas wizyty osobistej w siedzibie WOW NFZ w Poznaniu, lub w delegaturach: w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i w dwóch Punktach Obsługi Ubezpieczonych - w Słupcy i Rawiczu. W trybie korespondencyjnym, wysyła się wniosek lub wnioski do WOW NFZ pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez e-puap, i dolicza czas na weryfikację i wysyłkę - wskazała Rozumek.

Wnioski można także pobrać ze strony internetowej WOW NFZ, albo wypełnić druk na miejscu. Ferie w Wielkopolsce rozpoczną się 27 stycznia. Na zimowy wypoczynek wybierze się 446 tys. uczniów z regionu. Tegoroczne ferie w Wielkopolsce potrwają do 9 lutego.

autor: Anna Jowsa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum