NFZ ws. leczenia nieubezpieczonych obcokrajowców, w tym testów w kierunku koronawirusa

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2020 07:32

Wszystkie osoby, które aktualnie przebywają na terytorium Polski, mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej (np. leków) i badań sanitarno-epidemiologicznych (np. testów), które są związane ze zwalczaniem chorób, zakażeń i chorób zakaźnych, w tym COVID-19 - poinformował w piątek NFZ.

Na zdjęciu siedziba Centrali NFZ Fot. Piotr Waniorek PTWP

Jak zauważa Fundusz, zasady te dotyczą również osób, które nie mają obywatelstwa polskiego i uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.

NFZ zaznacza, że osoby, które nie mają uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego mają pokrywane z budżetu państwa koszty świadczeń udzielanych w celu zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych oraz świadczeń związanych przyczynowo z tymi zakażeniami i z chorobami zakaźnymi, a także badań sanitarno-epidemiologicznych.

Płatnik przypomina, że osoby podejrzane o zakażenie lub zachorowanie, narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub z materiałem zakaźnym, obowiązkowo podlegają m.in. badaniom sanitarno-epidemiologicznym, hospitalizacji, izolacji, izolacji w warunkach domowych, kwarantannie i nadzorowi epidemiologicznemu.

Dodaje, że osoby przebywające w Polsce, ubezpieczone w państwie UE lub EFTA, niezmiennie mają prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych udzielanych przez świadczeniodawców, którzy mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zakres zależy od charakteru pobytu danej osoby i od rodzaju dokumentu, jakim się legitymuje.

Najczęściej jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ. Potwierdzają one uprawnienia do niezbędnych świadczeń rzeczowych w trakcie pobytu, w innym państwie członkowskim niż państwo właściwe. Nie ma znaczenia czy z powodu wypadku, czy choroby zakaźnej. Lekarz dobiera świadczenia odpowiednie do powodów medycznych i czasu pobytu. Świadczenia udzielane są na zasadach, które obowiązują osoby ubezpieczone w państwie pobytu. Dlatego pacjent może zostać obciążony częścią kosztów zgodnie z prawem państwa, na terenie którego się znajduje. Mimo, że posiada kartę.

Więcej: nfz.gov.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum