NFZ: w cukrzycy stawiamy na profilaktykę, jest skuteczniejsza niż drogie leczenie

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2019 15:41

Już 3 mln Polaków zmaga się z cukrzycą - wynika z najnowszego raportu NFZ o cukrzycy. Rocznie na świadczenia dla chorych płatnik wydaje 2 mln zł, a dodatkowo pacjenci z tego powodu ponoszą wydatki sięgające ok. 0,5 mld zł.

NFZ: w cukrzycy stawiamy na profilaktykę, jest skuteczniejsza niż drogie leczenie
Fot. Centermed (zdjęcie ilustracyjne)

Jak przyznaje prof. Dorota Zozulińska - Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, "żeby zatrzymać tsunami jakim jest cukrzyca w naszym kraju, konieczne są działania zwiększające efektywność profilaktyki i jakości opieki nad chorymi". 

- Musimy podjąć wysiłek skutecznej edukacji od najmłodszych pokoleń, by nauczyły się spalać ten nadmiernie spożywany cukier, a w kolejnych latach nie zmagać się z otyłością. Ale także musimy lepiej edukować pacjentów z cukrzycą, by ci mieli większą świadomość, jak należy postępować z chorobą. Bo brak przestrzegania zaleceń lekarskich w tej grupie chorych jest olbrzymim problemem - przyznała. 

Profesor mówiła, że dane płynące z raportu są porażające.  - Mamy ok. 3 mln chorych zdiagnozowanych, ale wiemy, że znaczący odsetek, sięgający nawet 20 proc. kolejnych osób z tym problemem, jest nieświadomych tego faktu. Rocznie przybywa blisko 4 proc. nowych zdiagnozowanych pacjentów, a to oznacza, że za 7 lat w kraju będziemy mieli już 4 mln takich osób - komentowała. 

Adam Niedzielski , prezes NFZ, prezentując dane z raportu przyznał, że NFZ potrzebował dokładnie sprawdzić jak wygląda sytuacja w przypadku tej choroby, by z pójść z cukrzycą na wojnę. - Raport wyraźnie pokazuje, że życie Polaków jest zagrożone, a niewiele potrzeba, żeby zminimalizować ryzyko choroby. W naszych działaniach skupiamy się teraz na profilaktyce, ponieważ zapobieganie jest znacznie skuteczniejsze niż drogie leczenie i farmakoterapia - podkreślał. 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum