NFZ: ruszy wideoinfolinia i wideoczat dla osób głuchych na temat koronawirusa

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2020 17:03

Jak poinformował w środę (1 kwietnia) NFZ, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Polski Związek Głuchych, przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, uruchomią wideoinfolinię dla osób głuchych, potrzebujących informacji na temat koronawirusa.

Ruszy wideoinfolinia dla osób głuchych na temat koronawiruisa; FOT. PTWP

Linia będzie działać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, aby zapewnić stały dostęp do wsparcia i pomocy. Równolegle na stronie NFZ działa wideoczat z tłumaczem języka migowego - informuje NFZ.

- Osoby głuche nie mogą, tak jak osoby słyszące, skorzystać z ogólnopolskiej infolinii telefonicznej w sprawie koronawirusa. Nie mogą też po prostu zadzwonić do placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Dlatego jako ministerstwo zajmujące się dostępnością, zdecydowaliśmy się zainicjować powstanie wideoinfolinii dla osób głuchych - tłumaczy Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Działanie infolinii sfinansuje Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Infolinię będzie obsługiwał Polski Związek Głuchych w trybie 24/7. W akcję zaangażowani są tłumacze polskiego języka migowego z całej Polski, którzy będą pracować w systemie zmianowym na smartfonach lub laptopach z dostępem do internetu.

Osoba głucha będzie mogła zadzwonić na infolinię i uzyskać informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia. Uruchomienie infolinii będzie też korzystne dla placówek służby zdrowia oraz służb ratownictwa medycznego, gdyż ułatwi przeprowadzenie wywiadów lekarskich z pacjentami głuchymi i przyśpieszy ewentualną diagnozę i leczenie.

Więcej: nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum