NFZ publikuje kolejny raport o zdrowiu Polaków - tym razem dane dotyczące astmy

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2020 17:17

We wtorek (12 maja) Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował kolejny raport o zdrowiu. Tym razem tematem publikacji jest astma.

FOT

W raporcie przedstawiono dane dotyczące epidemiologii, udzielonych świadczeń i zrealizowanych receptach w związku z astmą, z którą w 2019 w Polsce żyło 2,17 mln osób. Wartość ta została obliczona na podstawie danych płatnika i jest wyższa niż szacunki Global Burden of Disease – dla roku 2017 różnica wynosiła 16%.

Chorobowość rejestrowana nie zmieniła się istotnie w ciągu ostatnich lat mimo spadku liczby pacjentów, którym w ciągu roku udzielane są świadczenia oraz liczby świadczeń (niezależnie od rodzaju świadczeń, z wyłączeniem programów lekowych). Spadkowi liczby świadczeń towarzyszył nominalny wzrost wartości refundacji świadczeń (wzrost o 23% względem roku 2013).

Jednocześnie rosła liczba pacjentów realizujących recepty na leki stosowane w leczeniu astmy (wzrost o 12,5% względem roku 2014), przy nominalnym wzroście wartości refundacji leków i spadkowi średniej dopłaty pacjenta.

Największa liczba chorych w przeliczeniu na 100 tys. populacji występuje wśród chłopców w wieku 6-10 lat. Liczba chorych na 100 tys. ludności jest wyższa dla mężczyzn niż dla kobiet w najmłodszych grupach wiekowych (do 18 lat). Największą wartość tego wskaźnika zaobserwowano wśród chłopców w wieku 6-10 lat. W tej grupie wiekowej również bezwzględna różnica tego wskaźnika była najwyższa pomiędzy płciami.

Pełny raport: zdrowedane.nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum