NFZ proponuje nowy model opieki nad pacjentami z otyłością olbrzymią. Jest projekt zarządzenia

Autor: oprac. RR • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia12 października 2021 11:20

Opublikowano projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej (KOS-BAR).

NFZ proponuje nowy model opieki nad pacjentami z otyłością olbrzymią. Jest projekt zarządzenia
W Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych, a co czwarty jest otyły. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • KOS-BAR to pilotażowy program leczenia otyłości olbrzymiej w Polsce
  • Rekomendowany w projekcie zarządzenia prezesa NFZ model opieki obejmuje: diagnozę, nowoczesne leczenie bariatryczne, opiekę psychologa, dietetyka oraz rehabilitację leczniczą
  • Kompleksowe leczenie specjalistyczne prowadzone będzie w ośrodku koordynującym, wyłonionym w drodze postepowania o udzielanie świadczeń w ramach programu pilotażowego KOS-BAR

„Wprowadzenie w ramach programu pilotażowego kompleksowej specjalistycznej opieki medycznej nad świadczeniobiorcami z otyłością olbrzymią wynika ze stale rosnącej liczby osób otyłych, co stanowi coraz większe obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowotnej, a także społeczeństwa” – wyjaśniono w uzasadnieniu projektu zarządzenia ws. KOS-BAR.

Wskazano jednocześnie, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, chorobę zwyrodnieniową stawów czy depresję. Ponadto otyłość sprzyja rozwojowi niektórych typów nowotworów i podwyższa ryzyko zgonu.

Leczenie w ośrodku koordynującym

Uznano, że najwłaściwszym rozwiązaniem będzie powołanie w ramach KOS-BAR jednego ośrodka koordynującego, w którym prowadzone będzie kompleksowe leczenie specjalistyczne. Rekomendowany model opieki obejmuje: diagnozę, nowoczesne leczenie bariatryczne, opiekę psychologa, dietetyka oraz rehabilitację leczniczą.

Zadaniem tego wielospecjalistycznego zespołu będzie przygotowanie pacjentów do leczenia chirurgicznego oraz nadzorowanie prawidłowego i niepowikłanego procesu utraty masy ciała zarówno we wczesnym, jak i odległym okresie pooperacyjnym.

Opieka obejmuje świadczenia opieki zdrowotnej związane z przygotowaniem świadczeniobiorcy do zabiegu bariatrycznego, leczenie zabiegowe i bariatryczną opiekę specjalistyczną (monitorującą).

Do kogo adresowany jest KOS-BAR?

Program adresowany jest do świadczeniobiorców w wieku od 18. roku życia z rozpoznaniem ICD-10: E66.0 – otyłością spowodowaną nadmierną podażą energii, u których wskaźnik masy ciała BMI ≥ 40 kg/m², oraz świadczeniobiorców z BMI 35 – 40 kg/m², u których chirurgicznie indukowana redukcja masy ciała może przynieść potencjalną poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością.

Po dokonaniu kwalifikacji do programu pilotażowego ośrodek koordynujący będzie wydawał kartę KOS-BAR. Po jej otrzymaniu pacjent złoży deklarację, pod opieką którego ośrodka koordynującego będzie pozostawał w czasie trwania programu pilotażowego.

Program KOS-BAR związany jest z realizacją celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Przypomnijmy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie.

Z danych NFZ wynika, że w Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a co czwarty jest otyły. Fundusz szacuje, że za sześć lat tych drugich będzie aż 30 proc.

Czytaj takżeRozporządzenie ministra zdrowia w sprawie KOS-BAR opublikowane. Chodzi o leczenie otyłości

Leczenie otyłości. "To najbardziej marginalizowana choroba". Rozpoznanie? "Dopiero po próchnicy zębów"

Otyłość. Prof. Wyleżoł: nie znam innej tak marginalizowanej choroby. "KOS-BAR to rewolucja"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum