NFZ: pacjenci powinni być informowani o wcześniejszym terminie zabiegu w innej placówce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2019 18:28

Zapisywanie pacjenta na odległy termin leczenia bez poinformowania go o możliwości wcześniejszego wykonania zabiegu w innej placówce jest niedopuszczalne - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, odnosząc się do przypadku 86-letniej pacjentki, której termin zabiegu przesunięto na 2028 r.

NFZ: pacjenci powinni być informowani o wcześniejszym terminie zabiegu w innej placówce
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W niedzielę w Faktach TVN przedstawiono historię 86-letniej kobiety, która - jak informowano - od czterech lat czeka na operację usunięcia zaćmy i jaskry. Wyznaczony na czerwiec termin wykonania zabiegu w Centrum Medycznym "Mavit" przesunięto jednak o 9 lat.

Komentując tę sytuację, rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński w poniedziałek (25 marca) poinformował, że w Warszawie są oddziały okulistyczne, w których taka operacja mogłaby być wykonana w najbliższych tygodniach. - Za niedopuszczalne uważamy zapisywanie pacjenta na odległy termin leczenia bez uprzedniego poinformowania go o możliwości wykonania zbiegów w innych placówkach w terminie znacznie krótszym - podkreślił w informacji przesłanej PAP.

Troszyński dodał, że tak długi termin czekania na operację "dotyczy tylko jednego szpitala w całym województwie - Centrum Medycznego Mavit".

- W związku z powyższym mazowiecki NFZ już dwa miesiące temu zwrócił się do zarządu szpitala opisanego w dziennikarskim materiale z prośbą o przesłanie listy oczekujących pacjentów, aby wskazać im miejsca, w których zabiegi mogą być wykonane szybciej. Nasza prośba spotkała się z odmową. Swoje stanowisko szpital argumentował prawami pacjentów - poinformował rzecznik Funduszu.

Informacje o terminach leczenia pacjenci mogą sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl. Osoby, które nie korzystają z internetu, informacje takie mogą otrzymać, dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta (800-190-590). O najbliższe terminy leczenia można także pytać osobiście w oddziałach NFZ.

Od 1 kwietnia operacje usunięcia zaćmy (podobnie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny) będą finansowane bezlimitowo. Oznacza to, że NFZ sfinansuje wszystkie wykonane świadczenia. Resort zdrowia szacuje, że dzięki tym zmianom do końca 2019 r. terminy czekania na operację usunięcia zaćmy skrócą się do maksymalnie 6-9 miesięcy. W ubiegłym roku na sfinansowanie 313 tys. operacji zaćmy NFZ wydał blisko 700 mln zł.

Olga Zakolska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum