PAP/Rynek Zdrowia | 05-11-2020 08:57

NFZ: niebawem będzie 71 izolatoriów z ponad 8 tys. miejsc

W kraju funkcjonuje 55 izolatoriów. W najbliższym czasie zostanie uruchomionych 16 kolejnych - wynika z informacji udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Izolatorium w hotelu Gorzów Fot. Materiały prasowe

Łącznie będzie niebawem 71 izolatoriów z ponad 8 tys. miejsc. - Liczba izolatoriów będzie się sukcesywnie zwiększać zgodnie z potrzebami. W izolatoria będą przekształcane niektóre sanatoria i szpitale uzdrowiskowe z wykwalifikowaną kadrą medyczną - powiedziała PAP rzecznik Funduszu Sylwia Wądrzyk.

Zwiększanie dostępności do izolatoriów zakłada opublikowana w tym tygodniu najnowsza wersja strategii walki z pandemią COVID-19.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informował w ostatnich dniach, że plany zakładają rozszerzenie miejsc w izolatoriach do 10 tys.

Mają one być przeznaczone dla osób z potwierdzonym COVID-19 i niemogących przebywać w izolacji domowej ze względu na narażenie innych domowników będących w grupach podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby.

Do izolatoriów mają trafiać również m.in. pacjenci odsyłani ze szpitali na okres rekonwalescencji, aby możliwie efektywnie wykorzystać dostępną bazę szpitalną dla pacjentów wymagających szczególnej opieki.

- Obiekty, w których funkcjonują izolatoria, wskazują wojewodowie. Od strony finansowej ich działalność zabezpiecza Narodowy Fundusz Zdrowia - zaznaczyła rzeczniczka.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)