NFZ nie refunduje marihuany leczniczej, pacjenci palą trawkę

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2015 17:40

Lecznicza marihuana jest dopuszczona w Polsce, ale miesięczna kuracja jest bardzo droga. Pacjenci z SM często decydują się na... zwykłą trawkę. NFZ marihuany leczniczej nie refunduje.

NFZ nie refunduje marihuany leczniczej, pacjenci palą trawkę

W Polsce chorzy na stwardnienie rozsiane mogą od 2013 roku legalnie leczyć się lekiem zawierającym marihuanę, ale dostęp do niego utrudnia wysoka, zaporowa dla większości, cena. NFZ nie refunduje kuracji. Pacjenci zdobywają więc zwykłą, nielegalną, marihuanę i palą "trawkę", by m.in. uśmierzyć towarzyszące SM bóle oraz zmniejszyć sztywność mięśni. Specjaliści ostrzegają - to złe rozwiązanie.

Ostatnio pojawiły się informacje o programie leczenia marihuaną dziewięciorga małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Okazało się, że ma bardzo dobry wpływ na dzieci z lekooporną padaczką.

5-letni Maks to jeden z pacjentów Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie leczony marihuaną. Matka chłopca jest zachwycona wynikami terapii - liczba napadów padaczki Maksa w ciągu pięciu miesięcy, od kiedy zaczął zażywać marihuanę, jest mniejsza niż liczba ataków, jakie kiedyś miał każdego dnia.

Jak wyjaśnia dr Marek Bachański z Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie wstępne wyniki tych krótkich obserwacji są bardzo zachęcające. Dzięki terapii marihuaną można zredukować liczbę napadów epilepsji nawet o 80-90 proc.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum