NFZ: nie ma ograniczeń w dostępie do dializoterapii

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2010 09:05

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że nie nastąpiło jakiekolwiek ograniczenie dostępu pacjentów do dializoterapii.

Jak informuje Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej, przepisy obowiązujące obecnie nie zmieniły nic w tym zakresie w stosunku do roku 2009. W szczególności Fundusz nie narzuca stacjom dializ godzin, w jakich mają być one wykonywane. O terminie i czasie wykonania dializy decydują sami świadczeniodawcy w uzgodnieniu z pacjentami.

Poziom finansowania świadczeń udzielonych przez stacje dializ nie jest uzależniony od dnia tygodnia lub pory doby i wynika wyłącznie z liczby wykonanych dializ. Podkreślić należy, że Fundusz finansuje każdą hemodializę wykonaną przez każdą stację dializ w ramach zawartej umowy.

Dodatkowo w roku 2010 wprowadzono możliwość rozliczania przez szpitale świadczeń udzielonych pacjentom wymagającym wykonania ostrej dializy ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Przedmiotowe świadczenia mogą być udzielane wyłącznie pacjentom, którzy wymagają leczenia w szpitalu, gdyż tylko tam możliwe jest zapewnienie opieki medycznej odpowiedniej do stanu pacjenta.

Dializy wykonane w takich warunkach są rozliczane łącznie z innymi świadczeniami wykonanymi pacjentowi w szpitalu w ramach umowy na leczenie szpitalne. Takie rozwiązanie zapewnia ciężko chorym pacjentom kompleksową opiekę, a szpitalom możliwość rozliczenia wykonanego zabiegu.

Przedstawiony wyżej mechanizm finansowania ostrych dializ w warunkach szpitalnych w żadnym przypadku nie zmienia zasad finansowania dializoterapii prowadzonej przez stacje dializ i nie powinien mieć wpływu na organizację opieki nad pacjentami, którzy są dializowani planowo w określonych odstępach czasu.

Źródło: http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=0&dzialnr=2&artnr=3989

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum