NFZ ma pomysł na tańsze leczenie HCV, lekarze i pacjenci są sceptyczni

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2017 21:35

Fundusz chce wprowadzić ogólnokrajowy przetarg na leki dla chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

NFZ ma pomysł na tańsze leczenie HCV, lekarze i pacjenci są sceptyczni
NFZ ma pomysł na tańsze leczenie HCV, lekarze i pacjenci są sceptyczni. Fot. materiały prasowe

Byłby to kolejny centralnie zamawiany lek po m.in. szczepionkach, preparatach na krzepnięcie, hormonie wzrostu. Fundusz przekonuje, że nowy system zakupów będzie korzystny dla pacjentów, bo dzięki ogłoszeniu centralnego przetargu uda się wynegocjować niższą cenę leków, co w efekcie pozwoli też objąć leczeniem więcej chorych - pisze forsal.pl.

Jak powiedział Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ, na leczenie czeka aż 10 tys. osób, mimo że fundusz przeznacza na ten program więcej niż na jakikolwiek inny program lekowy. W zeszłym roku było to 438 mln złotych. 

Według NFZ przetargi miałyby być organizowane na początku co trzy miesiące, a docelowo dwa razy w roku. Leki wybrane w przetargu centralnym miałyby być dla pacjentów, którzy rozpoczynają terapię. Dla tych, którzy ją rozpoczęli, nie byłoby nic zmieniane.

Zdaniem chorych i lekarzy to nie jest dobry pomysł. Obecnie dostępne dla chorych są cztery różnego rodzaju preparaty, co pozwala dobrać najlepszy dla pacjenta. Zdarzały się wypadki śmiertelne z powodu  złego dopasowania leku.

Tymczasem fundusz uważa, że choć leki nie są identyczne, to ich skuteczność jest taka sama: wszystkie leczą z HCV. Lekarz prowadzący leczenie nadal będzie miał możliwość dokonania wyboru najodpowiedniejszej dla pacjenta terapii, w tym wyboru leku spośród katalogu wszystkich dostępnych preparatów stosowanych w leczeniu HCV. NFZ będzie takie leczenie zawsze refundował, jeżeli lekarz udowodni, że zmiany należało dokonać ze względów medycznych.

Przedstawiciele organizacji pacjentów  zwracają jeszcze uwagę inny problem. Przy dużym przetargu może dojść do komplikacji, bo przegrana firma będzie się odwoływać. Wówczas może się zdarzyć, że na czas wyjaśniania sprawy zamówienie się spóźni o kilka miesięcy. Poza tym część firm może się wycofać z rynku, jeżeli nie będzie miała zbytu, bo wygrywać będzie jeden koncern. Wtedy rynek skurczy się do jednego preparatu. 

Więcej: forsal.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum