NFZ i ZUS podpisały porozumienie ws. rehabilitacji

Autor: Paweł Żebrowski - PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2018 19:36

Zapewnienie jak najszybszego powrotu do zdrowia, w szczególności osób wykonujących pracę zarobkową, oraz promocję profilaktyki zdrowotnej - zakłada m.in. podpisane we wtorek porozumienie między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

NFZ i ZUS podpisały porozumienie ws. rehabilitacji
Obie instytucje porozumiały się co do wspólnego działania Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Porozumienie podpisali szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska oraz prezes NFZ Andrzej Jacyna.

Jacyna zwrócił uwagę, że NFZ i ZUS zamierzają wspólnie działać m.in. w takich obszarach jak rehabilitacja i lecznictwo sanatoryjne. - Chcemy przywrócić do pełni sił w możliwie krótkim czasie m.in. osoby po zawałach serca. To ważne, by w jak najkrótszym czasie od hospitalizacji przeszły one cały proces rehabilitacji. Korzysta na tym sam pacjent, ale i cały system, zarówno od strony Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - stwierdził.

Z kolei prof. Uścińska podkreśliła, że ZUS i NFZ są "skazane" na współpracę dla dobra klientów. - I ZUS i NFZ są odpowiedzialne za stosowanie prawa i to stosowanie prawa musi być jak najbardziej profesjonalne. Przy okazji jednak musimy systematycznie budować świadomość społeczną na temat praw i obowiązków wynikających z prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - zaznaczyła.

Zgodnie z porozumieniem, na potrzeby upowszechniania wiedzy w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego NFZ będzie mógł m.in. wykorzystywać placówki ZUS. Ponadto obie instytucje zadeklarowały, że będą prowadzić wspólne działania na rzecz szybszego powrotu do pracy osób po długotrwałych zwolnieniach lekarskich. Porozumienie pozwala na wymianę informacji między Zakładem a Funduszem. Ma to pozwolić na szybkie rozpoczęcie procesu rehabilitacji, którą oferuje Zakład i tym samym szybszy powrót do pełnej sprawności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum