NFZ: dziecko z wysoką gorączką powinno dostać się do lekarza

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2010 12:39

Przełom zimowo-wiosenny sprzyja przeziębieniom i grypie.

Wtedy w poczekalniach przychodni kłębią się tłumy, a zarejestrowanie się do lekarza graniczy z cudem. Warto przypomnieć jakie obowiązki ma podastawowa opieka zdrowotna względem chorych.

– Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zapewnia pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych w przychodni lub ośrodku zdrowia codziennie od godziny 8.00 do godziny 18.00. Po godzinie 18.00 w dni powszednie oraz w soboty, niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy gwarantuje świadczenia w ramach lekarskiej ambulatoryjnej opieki całodobowej, w tym w uzasadnionych przypadkach także pomoc wyjazdową. Adresy i telefony, pod którymi ta pomoc jest świadczona znajdują się na tablicy wewnątrz i na zewnątrz budynku POZ. Warto te telefony zapisać i mieć pod ręką w razie choroby – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Wanda Pawłowicz, rzecznik prasowy mazowieckiego oddziału NFZ.

Jeśli pacjent nie dostanie się do lekarza, a może poczekać do godziny 18.00, można skorzystać z nocnej opieki lekarskiej. Jeżeli natomiast jest tak chory, że nie jest w stanie dotrzeć do lekarza – do godziny 18.00 może zamówić wizytę domową w przychodni, natomiast po 18.00 nocną pomoc wyjazdową. O tym czy taka wizyta jest uzasadniona decyzuje lekarz.

Jeźeli chodzi o dzieci, to jak mówi Wanda Pawłowicz, te z wysoką gorączką powinny  być przyjęte przez lekarza tego samego dnia, nawet jeźeli zabrakło już tzw. numerków. Czesto jednak o dostępie takiego malucha do lekarza decyduje pracownik rejestracji.

– Pracownik rejestracji zawsze powinien odesłać takie dziecko do lekarza, który rozstrzygnie czy należy przyjąć je danego dnia, czy chory może poczekać. Rejestratorka nie ma kwalifikacji, żeby zdecydować na ile szybka pomoc jest potrzebnie dziecku – informuje nas rzecznik.

Więcej na temat zasad działania podstawowej opieki zdrowotnej na stronie NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum