NFZ: deklaracja poparcia dla wprowadzenia opłaty prozdrowotnej

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2020 11:17

Fundusz Zdrowia prezentuje deklarację poparcia dla wprowadzenia opłaty prozdrowotnej. W dniu publikacji deklarację poparło ponad 500 osób ze środowisk naukowych, przedstawicieli podmiotów leczniczych i organizacji zrzeszających pacjentów. Deklaracja poparcia ma charakter otwarty.

Cukier już nie krzepi. Fot. archiwum.

Mija dokładnie rok od opublikowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia raportu "Cukier, otyłość – konsekwencje".

Dane płynące z raportu są alarmujące. Konsumpcja cukru w Polsce rośnie, w dodatku nieświadomie, ponieważ jest to cukier dodawany do wysokoprzetworzonej żywności, którą spożywamy każdego dnia. W ciągu roku każdy z nas zjada ponad 50 kilogramów cukru - przypomina w komunikacje opublikowanym na stronie Funduszu Adam Niedzielski, prezes NFZ.

NFZ przekonuje Polaków do zmiany stylu życia. Cyklicznie organizuje „Środy z Profilaktyką”, zachęcając do badań profilaktycznych, zmiany trybu życia i diet; edukuje jak ograniczać ryzyko poważnych chorób oraz jakie konsekwencje niesie nadużywanie cukru.

Zmiana stylu życia, świadome kształtowanie konsumpcyjnych wyborów służących zdrowiu, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna - to sposoby na ograniczenie fali otyłości, zwłaszcza wśród młodych Polaków.

Dodatkowym impulsem do trwałej zmiany nawyków żywieniowych, podobnie jak w innych krajach, może stać się opłata prozdrowotna. Wpływy z tej opłaty zostaną przeznaczone w głównej mierze na leczenie, ale przede wszystkim będą oddziaływać na zachowania konsumenckie Polaków, istotnie wpływające na nasze zdrowie. Przykłady państw, które zdecydowały się na wprowadzenie opłaty w postaci tzw. podatku cukrowego, wskazują na słuszność wyboru tej drogi, która realne ograniczyła spożycie produktów wysokoprzetworzonych.

"Liczę, że inicjatywa wprowadzenia opłaty prozdrowotnej spotka się z przychylnością i aprobatą ze strony autorytetów medycznych, środowiska akademickiego i organizacji zrzeszających Pacjentów. W związku z narastającym problemem niewłaściwego stylu życia, w tym postępującą falą otyłości wśród dzieci i młodzieży za konieczne uważam podjęcie działań, których efektem będzie realna zmiana nawyków żywieniowych i odpowiedzialne traktowanie własnego zdrowia. Podpis złożony pod tym listem, niech będzie głosem poparcia dla zmian, które służą zdrowiu nas wszystkich" - pisze prezes NFZ.

Więcej: nfz.gov.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum