NFZ: 3 mln zł więcej na sprzęt i środki ortopedyczne

Autor: Gazeta Prawna, SAB/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2011 13:12

Zgodnie z najnowszym planem finansowym na 2011 rok Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na dopłaty do sprzętu i środków ortopedycznych około 603 mln zł. Plan nie uwzględnił jednak podwyżki VAT na tego typu sprzęt.

NFZ: 3 mln zł więcej na sprzęt i środki ortopedyczne
Pomimo uwolnienia rezerwy NFZ nie przeznaczył żadnych dodatkowych środków na refundację sprzętu dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych.

Dostęp niepełnosprawnych do sprzętu ortopedycznego ograniczają także limity narzucane przez Ministerstwo Zdrowia, które określają, do jakiej wysokości i jak często NFZ może refundować zakup sprzętu. W niektórych grupach produktów nie były one zmieniane od 10 lat. Najgorsza sytuacja dotyczy grupy wyrobów protetycznych na zamówienie.

Pacjenci muszą dopłacać praktycznie do każdego wyrobu. Udział środków publicznych w finansowaniu zakupu protezy wynosi od 2 do 35 proc.(w zależności od danego wyrobu).

Resztę musi dopłacić pacjent, a wysokość dopłat to kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo na realizację zlecenia pacjenci muszą czekać. Wielomiesięczne kolejki dotyczą m.in. wózków inwalidzkich, protez kończyn, aparatów słuchowych czy pomp infuzyjnych. Np. pacjenci z województwa pomorskiego oczekują 20 miesięcy na aparaty słuchowe.

- W 2004 r. nakłady na zaopatrzenie w sprzęt medyczny i środki pomocnicze wyniosły 386,5 mln zł, a w 2011 ok. 600 mln zł. Systematycznie więc rosną - odpowiada portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.


Najnowsze założenia finansowe Funduszu zakładają wzrost środków na ten cel o ponad 3 mln zł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum