Muzyka korzystnie wpływa na pacjentów z demencją

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2015 19:09

Zajęcia muzyczne poprawiają pamięć, funkcje wykonawcze, orientację i nastrój u pacjentów z łagodną i umiarkowaną demencją - wynika z badania opublikowanego w "Journal of Alzheimer's Disease".

Muzyka korzystnie wpływa na pacjentów z demencją. Fot. Fotolia

Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego (Finlandia), osoby znajdujące się we wczesnym i średnio zaawansowanym stadium otępienia starczego, które wiąże się ze znacznym obniżeniem sprawności umysłowej, lepiej funkcjonują, jeśli mają regularny kontakt z muzyką.

Badacze podzielili 89 pacjentów z łagodną i umiarkowaną demencją na trzy grupy. Jedna z nich przez 10 tygodni uczestniczyła w zajęciach śpiewu, druga brała udział w audycjach muzycznych, trzecia podlegała standardowej opiece.

Po kilku miesiącach okazało się, że u osób, które uczestniczyły w zajęciach muzycznych (śpiewały lub słuchały muzyki) poprawiła się pamięć, orientacja przestrzenna, a także zdolności związane z koncentracją, planowaniem i rozwiązywaniem problemów (tzw. funkcje wykonawcze). Zmniejszyły się również objawy depresji.

Śpiewanie najbardziej pomagało pacjentom, którzy nie ukończyli jeszcze 80 roku życia i znajdowali się w początkowej fazie demencji. Badani z umiarkowaną demencją więcej korzystali na słuchaniu audycji muzycznych.

Pozytywny wpływ muzyki na funkcjonowanie pacjentów z demencją był niezależny od ich wcześniejszego doświadczenia i zainteresowań.

- Wyniki naszego badania sugerują, że zajęcia muzyczne mogą mieć szerokie zastosowanie w opiece nad pacjentami z demencją i ich rehabilitacji - podsumowuje koordynator badania dr Teppo Särkämö.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum