Muzyczna rehabilitacja po udarze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2010 09:44

Muzykoterapia prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę może poprawić sprawność ruchową u pacjentów, którzy przebyli udar mózgu.

Jak za PAP podaje onet.pl, z powodu udaru umiera rocznie ok. 6 mln osób. Stanowi on też najczęstszą przyczynę niepełnosprawności osób po 40. roku życia.

Naukowcy z Temple University w Filadelfii postanowili zweryfikować prawdziwość doniesień, jakoby muzykoterapia poprzez pobudzanie czynności mózgu, mogła poprawiać sprawność ruchową i mowę u pacjentów po udarze.

W tym celu przeanalizowali wyniki badań, które łącznie objęły 184 pacjentów z nabytym uszkodzeniem mózgu. W czterech badaniach udział wzięły wyłącznie osoby po przebytym udarze, przy czym w trzech do ich rehabilitacji użyto metody określanej jako stymulacja rytmem. Polega ona na wykorzystywaniu muzyki ze specyficznym rytmem do pobudzania ruchów pacjenta.

Okazało się, że ten rodzaj terapii poprawił tempo marszu osób po udarze (wzrosło średnio o 14 m na minutę w porównaniu ze standardową rehabilitacją ruchową). Pacjenci mogli też stawiać dłuższe kroki.

Więcej: onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum