Można pokonać psychospołeczne skutki łuszczycy

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 25 września 2008 11:28

Najnowsze badania pokazują, że pacjenci cierpiący na średnią lub ciężką postać choroby nie muszą obawiać się jej poważnych skutków psychospołecznych.

Jest tylko jeden warunek: trzeba prowadzić terapię nowoczesnymi lekami biologicznymi. Niestety, dostęp do takich terapii jest w Polsce bardzo ograniczony.

– Problemy psychologiczne, które występują w związku z łuszczycą w średniej i ciężkiej postaci u wielu członków naszego Stowarzyszenia to sprawa równie poważna jak sama choroba – mówi Marta Płachecka z Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Osób Chorych na Łuszczycę "Psoriasis". –Osoby cierpiące z powodu depresji otrzymują od nas oczywiście wsparcie, ale najlepszym rozwiązaniem jest wpływanie na źródło problemu, czyli samą łuszczycę. Leczenie biologiczne przynosi spektakularne efekty, w wielu przypadkach prowadzi do całkowitej remisji objawów chorobowych i pozwala na powrót do normalnego życia.

18 września br. na Kongresie Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) w Paryżu potwierdzono, że terapia z wykorzystaniem nowoczesnych preparatów biologicznych może znacząco podnieść jakość życia chorych, a także uchronić ich od depresji, wahań nastrojów i całkowitej izolacji społecznej. Niestety, ubieganie się o refundację takiej terapii oznacza drogę przez urzędową mękę, często zakończoną niepowodzeniem i odmową.

– Stosowanie preparatów biologicznych, między innymi Enbrelu, to dla wielu pacjentów jedyna szansa na powrót do normalnego życia. Ich dolegliwości nie ograniczają się do zmian skórnych, ale obejmują również szereg problemów natury psychologicznej; często występują u nich objawy wskazujące na występowanie depresji – podkreśla dr Iwonna Michalak z Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej w Łodzi. – W połączeniu z charakterystycznymi dla łuszczycy, widocznymi zmianami skórnymi powodują one wyłączenie wielu pacjentów z normalnego życia, co prowadzi do dalszego pogłębienia stanu depresyjnego. Leczenie biologiczne oznacza dla nich wyrwanie się z tego zamkniętego kręgu.

Nadzieję na skuteczną terapię przy ograniczeniu efektów niepożądanych przyniosło chorym zastosowanie w leczeniu łuszczycy w średniej i ciężkiej postaci preparatów biologicznych, wcześniej wykorzystywanych przede wszystkim u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Leki biologiczne, uzyskiwane drogą inżynierii genetycznej, stały się zapowiedzią przełomu w walce o zdrowie pacjentów. Naśladują one funkcje naturalnych białek organizmu, hamując odpowiedź immunologiczną i zapalną. Leki biologiczne działają bezpośrednio na chore komórki, omijając przy tym zdrowe. Są dobrze tolerowane i wyjątkowo skuteczne. Ponadto leki biologiczne nie są toksyczne i dobrze sprawdzają się w przypadku ciężkiej lub opornej na leczenie łuszczycy. Nowych preparatów nie trzeba stosować codziennie (zastrzyki podskórne 1 x w tygodniu lub co 2-4 tygodnie), dzięki czemu osoby poddane terapii mają większą kontrolę nad swoją chorobą i nad procesem leczenia. Preparaty biologiczne podawane są z reguły w specjalistycznych ośrodkach medycznych, pod ścisłym nadzorem lekarza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum