Mówmy o jakości, a nie własności

Autor: Jarosław Madowicz • • 05 maja 2009 10:02

Kontraktowanie usług pogotowia ratunkowego przez NFZ w niepublicznych ZOZ-ch wywołuje spore emocje. Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą, że w państwowym systemie ratownictwa medycznego, prywatne podmioty nie powinny funkcjonować (podobnie jak nie funkcjonują w straży i policji).

Mówmy o jakości, a nie własności

– Nie uważam, że to przygotowanie jest gorsze w prywatnych firmach. Datego niepubliczne ZOZ-y powinny być brane pod uwagę przy kontraktowaniu usług. Fundusz, jako płatnik, ma prawo kontrolować podmioty pracujące w systemie ratownictwa medycznego i wymagać zachowania standardów zarówno w dużych pogotowiach publicznych, jak i w tych mniejszych – mówi  Jarosław Madowicz

– W oparciu o własne doświadczenia firmy niepublicznej nie dostrzegam istotnych problemów w koordynacji pracy w systemie między podmiotami. Według mnie, przynajmniej na Śląsku, ta współpraca jest należyta. Taki jest wymóg systemu, żeby wszystkie zespoły współpracowały ze sobą i nie ma tu w ogóle mowy o jakimś „obrażaniu się” na siebie z powodu pracy w publicznym czy niepublicznym ZOZ-ie świadczącym usługi ratownictwa medycznego. Jeśli są miejsca, gdzie rzeczywiście taka współpraca nie układa się dobrze, to trzeba o tym rozmawiać.

– W firmie, którą zarządzam ambulanse ratownicze spełniają wszystkie standardy. Co roku wymieniamy jedną kartkę. Jest co najmniej 7 zespołów, które mogą zastąpić jeden, który mamy zakontraktowany w systemie ratownictwa medycznego. Nasza łączność jest kompatybilna z innymi pogotowiami.

– W tym roku przyłączyliśmy bezpośrednio naszą podstację do telefonu alarmowego 999.
Co istotne, pogotowia niepubliczne nie korzystają, tak jak publiczne, z dofinansowania, ani z pomocy budżetu państwa.

– Podmiotom niepublicznym nadal jest trudniej zdobyć kontrakt na świadczenie usług w systemie ratownictwa medycznego, ale zmiany idą w dobrym kierunku. Podczas konkursów nasze wnioski zaczęły być brane pod uwagę i są rozpatrywane.

Jarosław Madowicz zarządza NZOZ-em MAWO-MED w Katowicach dysponującym 20 karetkami; jeden zespół z tej firmy jest zakontraktowany w ramach systemu ratownictwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum