PAP | 25-11-2020 16:33

Morawiecki: dziękuję wszystkim, którzy oddali osocze. Uratowaliście setki, a może tysiące osób

Wszystkim, którzy do tej pory oddali osocze chciałem gorąco podziękować, podano je już ok. 8 tys. pacjentów - powiedział w środę (25 listopada) premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że osocze mogą oddać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które przeszły COVID-19 co najmniej 28 dni wcześniej.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Premier na konferencji prasowej powiedział, że osocze może oddać osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, która przeszła COVID-19 co najmniej 28 dni wcześniej, nie bierze leków i czuje się dobrze.

- Kluczowym warunkiem jest to, żeby ozdrowieńcy mieli w organizmie przeciwciała, więc z formalnego punktu widzenia wystarczy tylko potwierdzenie przejścia, przebycia choroby i należy udać się do najbliższej regionalnej stacji, regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa - powiedział szef rządu.

- Wszystkim ludziom, tym tysiącom ludzi, którzy do dzisiaj oddali osocze chciałem bardzo gorąco podziękować - mówił Morawiecki.

Wspomniał, że osocze oddali do tej pory m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, górnicy z kopalni Murcki-Staszic w Katowicach czy Ojcowie Paulini z Jasnej Góry.

- Osocze podano już około 8 tys. osób. Nigdy nie dowiemy się, ilu dokładnie ludziom państwo oddający osocze i krew uratowaliście życie, ale to na pewno są setki, może nawet tysiące - powiedział premier.

Karol Kostrzewa (PAP)