Morawica: będą pobierać łąkotki do przeszczepów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2010 11:55

Bank Tkanek w Morawicy jest jedną z trzech palcówek uczestniczących we wdrażaniu metody przeszczepiania łąkotki objętej Narodowym Programem Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2010-2014 "Polgraft". Będzie pobierał zdrowe łękotki od zmarłych, rocznie 15-20 pobrań.

Oprócz Banku Tkanek w Morawicy, który podlega Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, do realizacji zadania MZ zakwalifikowało jeszcze Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek w Warszawie oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej FRK Homograft z Zabrza.

Nie ustalono jeszcze, w których szpitalach odbywać się będą przeszczepy.

Do tej pory w Polsce jedynie sporadycznie stosowano przeszczepy (gdy udawało się pozyskać łąkotki zza granicy). Lekarze ratujący stawy kolanowe starali się nie usuwać łąkotek. Tymczasem na świecie lekarze, którzy je przeszczepiają, osiągają dobre wyniki.

– Ale oni mają na koncie już sporo takich zabiegów. U nas będą to dopiero początki, minie trochę czasu zanim nauczymy się to robić – zauważa Stefan Podesek, ordynator oddziału ortopedii dla dorosłych w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym "Górka" w Busku-Zdroju, jednocześnie wojewódzki konsultant z dziedziny ortopedii.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum