Mniej zachorowań na grypę

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2009 14:11

Jak podaje Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, od 1 do 7 lutego 2009 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 93648 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To o 25 737 przypadków mniej niż zarejestrowano pomiędzy 23 a 31 stycznia.

W większości zarejestrowane zachorowania to przeziębienia niegrypowe wywołane przez wirusy. Główny Inspektorat Sanitarny mówi w związku z tym o tendencji spadkowej, aczkolwiek przyznaje, że liczba zachorowań jest nadal poważna. 

Grypa może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby starsze po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by przeciw grypie szczepiło się co roku 20-25 proc. populacji danego kraju, a po 65. roku życia - aż 70 proc. W naszym kraju na grypę szczepi się w najlepszym razie 7-8 proc. społeczeństwa - w większości osoby przed 45 r. życia, lepiej wykształcone.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum