Mniej samobójstw to m.in. efekt lepszej opieki psychiatrycznej

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2016 10:05

Z danych statystycznych zgromadzonych przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2015 r.  istotnie, bo o 8 proc. - zmniejszyła się w naszym kraju liczba samobójstw. To pół tysiąca osób mniej samobójstw.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W roku 2014 statystyka ta wskazywała na 6 165 zgonów, w tym: 5 237 mężczyzn i 928 kobiet. W ostatnim roku wartości te były istotnie niższe, odpowiednio: 5 688 zgonów (ogółem), 4 889 - mężczyzn oraz 799 kobiet.

Statystyczny samobójca w 2015 roku to mężczyzna, w wieku 20-39 lat, mieszkający na wsi, kawaler, z podstawowym wykształceniem, z konfliktem w rodzinie.

Najczęściej wybieranym sposobem dokonywania prób samobójczych było powieszenie się, najrzadziej zażycie trucizny.

Najwięcej prób samobójczych podejmowano w województwie śląskim - 1 511, z czego 687 prób zakończyło się zgonem. Najrzadziej próby samobójcze podejmowano w woj. opolskim (235 razy, z czego 144 zakończyły się zgonem).

Najczęstszym powodem podjęcia próby samobójczej były nieporozumienia rodzinne (1 341) oraz zaburzenia psychiczne (1 124).

Próby samobójcze podjęło aż osiemdziesięcioro dzieci w wieku 5-14 lat.

Zdaniem prof. Piotra Gałeckiego z Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Łodzi, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, spadająca liczba samobójstw to efekt pracy wszystkich zaangażowanych w pomoc osobom chorym psychicznie.

Zdecydowana większość nieskutecznych prób samobójczych, jego zdaniem, nie jest ujmowana w kartotekach policji. Są to próby podejmowane w samotności, pod wpływem impulsu, w stanie upojenia alkoholowego.

W wielu przypadkach rodzinie ofiary zależy na zatajeniu prawdy. Statystki europejskie wskazują, że prób samobójczych jest dziesięć razy więcej niż samobójstw dokonanych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum