Mniej samobójstw pośrednio związanych z pracą. Ale problem nadal poważny

www.pulshr.pl Autor: PTWP - PulsHR • Źródło: PulsHR/Rynek Zdrowia   • 11 lutego 2020 08:42

Prawie 30 osób każdego dnia próbuje popełnić w Polsce samobójstwo. Udaje się około połowie. Wielu samobójców na skraj ostateczności doprowadza praca - zwraca uwagę portal pulshr.pl.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Problem załamań psychicznych związanych z pracą nadal jest poważny. Część pracowników próbuje rozwiązać problemy w zaciszu domowym, część szuka profesjonalnej pomocy. Pracownicy w kryzysie psychicznym dzwonią na bezpłatną, całodobową linię wsparcia. Pod telefonem 800 70 22 22, mailem i czatem codziennie, 24 godziny na dobę dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA.

O tym, że taka linia jest potrzebna, świadczą statystyki. W 2019 roku dyżurujący przy telefonach odebrali 28 350 telefonów. To oznacza aż 77 telefonów dziennie!

- W zeszłym roku mieliśmy 171 interwencji. Podejmujemy je, gdy ryzyko zamachu samobójczego jest bardzo prawdopodobne i musimy wzywać odpowiednie służby. Od początku tego roku było już 28 interwencji - mówi Izabela Jezierska-Świergiel z ITAKI. Na infolinię dzwonią osoby z różnymi problemami. Nie brakuje wśród nich pracowników. - Doświadczenie kryzysu psychicznego może obejmować różne sfery życia i niezależnie od pierwotnych przyczyn powstania nigdy nie pozostaje bez echa. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby kontaktujące się z Centrum Wsparcia wiążą swój stan psychiczny z miejscem zatrudnienia - mówi Filip Matuszewski, psycholog, koordynator Centrum Wsparcia.

Jak podkreśla Filip Matuszewski, w dużej mierze dzwoniący czują się samotni, niezrozumiani, pozostawieni sami sobie. Pomimo wsparcia ze strony rodziny czy bliskich nie są w stanie mówić otwarcie o tym, że dzieje się coś niepokojącego.

- Jeszcze się nie spotkałem, aby doświadczenie trudności w sferze życia zawodowego nie wpłynęło negatywnie na życie prywatne i to właśnie wtedy pojawia się potrzeba uzyskania pomocy. Praca stanowi pewnego rodzaju weryfikację kompetencji i możliwości danej osoby. Doświadczenie trudności w tej sferze życia często łączy się ze wstydem, co jeszcze bardziej zamyka i utrudnia uzyskanie wsparcia ze strony bliskich czy rodziny. Podczas rozmów zazwyczaj słyszę, że łatwiej jest się wypłakać i przyznać do "porażki" obcej osobie niż najbliższym, mimo tego, że zazwyczaj to oni, jako pierwsi, zauważają, że dzieje się coś niepokojącego - tłumaczy psycholog.

Praca, a konkretnie życie w chronicznym stresie związanym z obowiązkami zawodowymi są jednym z głównym powodów problemów ze zdrowiem psychicznym. Ostatnie badania Kansas State University szacują, że nawet 85 proc. wizyt u lekarzy jest spowodowanych dolegliwościami, do których przyczynił się stres.

Czytaj: pulshr.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum