Mniej operacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii; brakuje anestezjologów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2018 17:35

O ok. 30 proc. spadła liczba wykonywanych operacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach - poinformowała PAP w środę (14 lutego) rzeczniczka lecznicy Izabela Opalińska. Jak dodała, terminy zabiegów są przekładane w związku z brakiem odpowiedniej liczby anestezjologów.

Mniej operacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii; brakuje anestezjologów. Fot. Fotolia

Problemy z obsadą dyżurów anestezjologów związane są z wypowiedzeniem przez lekarzy klauzuli opt-out (zgoda medyka na pracę ponad 48 godzin tygodniowo- PAP). Przed ich wypowiedzeniem w ŚCO dziennie wykonywanych było ok. 30 operacji. Teraz ich liczba zmalała do 20. - Nie jest jednak tak, że pacjenci czekają na operację tygodniami. To są czasami odległości kilkudniowe. Staramy się to nadgonić - zapewniła Opalińska.

Obecnie w lecznicy pracuje 13 anestezjologów. - Żeby blok operacyjny pracował tak jak wcześniej, czyli do godzin wieczornych, potrzebujemy jeszcze czterech lekarzy - przekazała rzeczniczka ŚCO. Dodała, że dyrekcja czyni starania, by zwiększyć liczebność personelu medycznego.

Wypowiedzenie przez lekarzy klauzuli opt-out związane jest m.in. z żądaniami podwyżek. - Cały czas pracujemy nad wypracowaniem tego porozumienia z lekarzami - podkreśliła Opalińska.

W tej sprawie dyrekcja szpitala zwróciła się do Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie wartości kontraktu o dodatkowe 21 mln zł.

Dyrektor świętokrzyskiego NFZ Małgorzata Kiebzak poinformowała PAP, że lecznica o dodatkowe pieniądze może starać się jedynie w przypadku wykonywania świadczeń medycznych ponad ryczałt przewidziany w umowie z NFZ. Wyjaśniła, że szpital nie może liczyć na wyższą zapłatę, jeśli nie wywiązuje się z zawartego kontraktu; w takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że otrzyma mniej pieniędzy z uwagi na mniejszą niż przewidziana w kontrakcie liczbę przeprowadzonych zabiegów.

- Możemy przypuszczać, że dostanie mniejsze środki niż w poprzednich okresach czasu - dodała Kiebzak.

Według danych przekazanych przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w regionie klauzulę opt-out (stan na 14 lutego) łącznie wypowiedziało 188 rezydentów i 70 specjalistów z 10 szpitali.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z województwa świętokrzyskiego i sąsiednich. Organem prowadzącym szpital jest samorząd wojewódzki.

Piotr Grabski

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum