Młociny: nocne ćwiczenia służb ratowniczych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2009 09:25

Po północy (29 października), na ćwiczeniach na terenie węzła komunikacyjnego Młociny - obejmującego zajezdnię autobusowo-tramwajowa oraz stację metra, uczestniczyły wojsko, policja, straż pożarna oraz pogotowie ratunkowe.

Nocne działania w Młocinach to element ogólnopolskich ćwiczeń w różnych regionach kraju, które trwają od 27 października.

W sumie w ćwiczeniach uczestniczyło 1600 osób podległych pięciu resortom: obrony, spraw wewnętrznych, zdrowia, środowiska i infrastruktury. Organizatorem operacji „Patrol 09” jest Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralny Ośrodek Analizy Skażeń. To pierwsze cywilno-wojskowe ćwiczenia tego typu w Polsce.

Scenariusz operacji „Patrol 09” zakłada m.in. wyciek substancji chemicznych z uszkodzonej cysterny na stacji kolejowej w Brodnicy oraz uwolnienie materiału promieniotwórczego na składowisku w Różanie. Przewidziano także wystąpienie skażeń w porcie w Świnoujściu po zderzeniu na morzu statku handlowego i rybackiego kutra oraz wystąpienie objawów sepsy u żołnierzy z 1. Brygady Pancernej w Wesołej.

Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania utworzony został na mocy rozporządzenia z 16 października 2006 roku. Jego powstanie wiązało się z koniecznością skoordynowania działań dotyczących skażeń. Do zadań KSWSiA należy m.in.: monitorowanie i wykrywanie ich, uruchamianie działań interwencyjnych i ostrzeganie ludności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum