Ministrowie zdrowia Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w Warszawie

Autor: PAP, Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 16:44

Zagrożenia związane z nową odmianą grypy A/H1N1, profilaktyka AIDS i polityka lekowa - to główne tematy spotkania przedstawicieli kierownictw ministerstw zdrowia państw Grupy Wyszehradzkiej, które w czwartek (25 czerwca) odbywa się w Warszawie.

W rozmowach uczestniczyła szefowa resortu zdrowia Ewa Kopacz, wiceminister Marek Twardowski, węgierski minister zdrowia Tamas Szekely, czeski wiceminister zdrowia Michael Vit oraz słowacki wiceminister zdrowia Daniel Klacko.

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej minister Twardowski, spotkanie poświęcone jest m.in. wymianie doświadczeń i omówieniu możliwości współpracy w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia. - Rozmowy będą owocne dla naszych krajów, umówiliśmy się na współpracę - powiedział wiceminister.

Minister Szekely oceniał, że współdziałanie państw Grupy Wyszehradzkiej jest niezwykle istotne, gdyż są to kraje o wspólnych doświadczeniach i podobnej sytuacji w służbie zdrowia.

Według wiceministra Vita, ważna jest wymiana informacji odnośnie profilaktyki m.in. A/H1N1 i AIDS.

Wiceminister Klacko podkreślał, że Polska, Węgry, Czechy i Słowacja mogą owocnie współpracować ponieważ te kraje łączy podobny przebieg transformacji systemów ochrony zdrowia.

Spotkanie przedstawicieli kierownictw resortów zdrowia jest ostatnim w okresie polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, trwającej od lipca 2008 r. do czerwca 2009 r.

Resort zdrowia podkreśla, że w tym czasie była podejmowana współpraca zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim. Z inicjatywą spotkań wychodziła nie tylko strona polska, ale również węgierska i czeska. Tematyka rozmów dotyczyła m.in. reformy systemów ochrony zdrowia, kontroli reklamy produktów leczniczych, finansowania opieki długoterminowej oraz zdrowia publicznego.

W czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)ogłosiła pandemię grypy A/H1N1. Wirus, który ją wywołuje to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. A/H1N1 zaczął rozprzestrzeniać się w kwietniu w Meksyku, a następnie w USA, dotarł także m.in. do Europy.

Objawy nowej odmiany grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum