Ministerstwo: pracujemy nad zmianami dotyczącymi psychiatrii dziecięcej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2019 14:32

Propozycja zmian opieki w psychiatrii dziecięcej w Polsce jest w tej chwili opracowywana - powiedział w czwartek (9 maja) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chodzi o to, by pierwszym kontaktem dziecka z psychiatrią nie był oddział zamknięty szpitalny, tylko poradnia zdrowia psychicznego - wskazał.

Ministerstwo: pracujemy nad zmianami dotyczącymi psychiatrii dziecięcej
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dziennikarze pytali szefa MZ o planowane zmiany w obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży, które pozwoliły na rozwiązanie obecnych problemów. - Propozycja zmian opieki w psychiatrii dziecięcej w Polsce jest w tej chwili opracowywana. Chodzi o to, by pierwszym kontaktem dziecka z psychiatrią nie był oddział zamknięty szpitalny, tylko poradnia zdrowia psychicznego, gdzie będzie i psycholog, i pedagog i psychiatra - powiedział minister.

- Ważne jest, by poradnia była blisko szkoły, blisko dziecka, by możliwy był częstszy kontakt, by nie było stygmatyzowaniem jechanie do szpitala psychiatrycznego czy do poradni psychiatrycznej - dodał.

Szef resortu podnosił, że "to ważne, bowiem coraz częściej mamy problemy z uzależnieniami, i to nie tylko od alkoholu, narkotyków, czy papierosów ale także od komputerów, pornografii czy dopalaczy".

Pytany, kiedy nowy model opieki mógłby zacząć funkcjonować stwierdził, że trzeba go dobrze opracować, w dialogu ze środowiskiem. - Mam nadzieję, że wciągu najbliższych miesięcy będziemy mogli zaprezentować docelowy model" - stwierdził.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ponownie wystąpił w ostatnich dniach do ministra zdrowia w sprawie sytuacji w psychiatrii dziecięcej. RPO podnosi, że problemy w obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży dotyczą całego kraju. Oczekiwanie na planową wizytę dziecka u psychiatry lub psychologa wynosi kilka miesięcy, a na przyjęcie do oddziału całodobowego od kilku miesięcy do ponad roku.

Zdaniem rzecznika, w systemie opieki zdrowotnej i edukacji brakuje procedur postępowania w przypadku zagrożenia próbą samobójczą, agresją, autoagresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi w wieku rozwojowym.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum