Ministerstwo: nie będzie ograniczeń w kwalifikacji do leczenia zaćmy

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 22 października 2014 09:25

Minister zdrowia wycofał się z pomysłu płacenia za usuwanie zaćmy tylko u pacjentów z bardzo zaawansowaną chorobą - informuje Gazeta Wyborcza.

Ministerstwo: nie będzie ograniczeń w kwalifikacji do leczenia zaćmy

Pod koniec sierpnia minister zdrowia ogłosił projekt nowelizacji koszyka świadczeń gwarantowanych. Według nowego kryterium na refundowaną operację usunięcia zaćmy mogliby liczyć tylko chorzy z ostrością widzenia na poziomie 40 proc. lub gorszą.

Okuliści skrytykowali pomysł. Tłumaczyli też, że w większości krajów obowiązuje kryterium funkcjonalne: zaćmę usuwa się wtedy, kiedy utrudnia lub uniemożliwia choremu pracę i codzienne funkcjonowanie. To znaczy, że np. kierowcy, którzy potrzebują dobrej ostrości widzenia, muszą przejść operację już na wstępnym etapie choroby.

Okuliści szacowali też, że po wprowadzeniu pomysłu ministra w życie aż połowa z 500 tys. pacjentów czekających na refundowany zabieg usunięcia zaćmy wypadnie z kolejek.

Minister ustąpił. - Kwalifikacja do zabiegu usunięcia zaćmy odbywać się będzie zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Okulistycznego - poinformował Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum