PAP/Rynek Zdrowia | 06-07-2020 12:15

Ministerstwo Zdrowia: wyzdrowiało blisko 70 proc. osób z potwierdzonym koronawirusem

Blisko 70 proc. osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, już wyzdrowiało - poinformował w poniedziałek (6 lipca) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podał też, że spadł współczynnik reprodukcji wirusa, który wynosi obecnie 0,98.

Fot. Twitter/MZ

Resort zdrowia podał w poniedziałek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 205 osób, w tym 49 na Śląsku; łącznie u 36 tys. 155. MZ podało, że zmarły cztery zakażone osoby, w sumie 1521. Ministerstwo przekazało też, że wyzdrowiało 23 tys. 966 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie.

Rzecznik resortu wskazał na briefingu w Warszawie, że blisko 70 proc. osób, które zachorowały już wyzdrowiało. Andrusiewicz podał też, że spadł współczynnik reprodukcji wirusa i wynosi obecnie 0,98. Oznacza to - jak stwierdził - że "epidemia się ogranicza".

Współczynnik reprodukcji koronawirusa, zwany współczynnikiem "R" określa liczbę osób, które jest w stanie zarazić jeden chory. Współczynnik na poziomie 0,98 oznacza, że przeciętnie jedna zainfekowana osoba zaraża nieznacznie mniej niż jedną kolejną osobę.

- Mówimy o ograniczaniu epidemii, o schodzeniu z krzywej epidemicznej w przypadku, gdy współczynnik reprodukcji jest poniżej jednego. Mamy do czynienia ze współczynnikiem 0,98. Co istotne, miarą dla całego kraju może być województwo śląskie, gdzie współczynnik wynosi 0,97 - powiedział Andrusiewicz.