Ministerstwo Zdrowia: w niedzielę łącznie 5 nowych przypadków zarażenia koronawirusem, 11 chorych

Autor: pwx, PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2020 20:57

Są trzy nowe przypadki zarażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało w niedzielę (8 marca) wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Chorzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie. Wcześniej, także w niedzielę, ale jeszcze po południu MZ informowało o dwóch innych wykrytych przypadkach.

Fot. Shutterstock

Trzy nowe przypadki, o których Ministerstwo Zdrowia informowało w niedzielę wieczorem to kobieta z województwa śląskiego i dwaj mężczyźni - z woj. dolnośląskiego i mazowieckiego.

Jak wynika z komunikatu ministerstwa pacjentka to "osoba w sile wieku", która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala. Z kolei pacjent z Wrocławia to osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie hospitalizowana za granicą. Trzecia osoba - pacjent z Warszawy - jest osobą młodą, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch.

Jak dowiedzieli się dziennikarze wspomniana "starsza osoba" z Wrocławia hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego w tym mieście, to mężczyzna, który skończył 70 lat. Trafił on do szpitala w piątek. - Pacjent jest w ciężkim stanie - powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka tego szpitala Urszula Małecka.

Według informacji przekazanych przez Małecką, mężczyzna zaraził się od osób z rodziny, które przyjechały do niego z USA. To pierwszy polski pacjent ze stwierdzonym zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, którego stan wzbudza niepokój lekarzy.

Tak rośnie liczba potwierdzonych zarażeń
W Polsce liczba zakażonych koronawirusem wg danych aktualnych w niedzielny wieczór to 11 osób.

Resort w niedzielę dwukrotnie informował o kolejnych potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Oprócz komunikatu wieczornego, wcześniej - po południu w niedzielę, Ministerstwo Zdrowia podało informację o dwóch kolejnych osobach zarażonych. Potwierdzone wyniki dotyczyły kobiety z woj. mazowieckiego i mężczyzny z woj. śląskiego.

Hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie pacjentka zakażona koronawirusem to Hiszpanka, która do Polski przyleciała samolotem - informował PAP w niedzielę po południu dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki. - Mężczyzna, przebywający w szpitalu w Raciborzu, odbył w ostatnich dniach podróż autokarem z Włoch - podawał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz

Przypomnijmy, że w sobotę (7 marca) minister zdrowia Łukasz Szumowski informował o jednym wykrytym, szóstym wówczas potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2.- Pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie), wcześniej przebywał w kwarantannie domowej - przekazywał minister. Łukasz Szumowski poinformował, że szpital w Ostródzie "został pozbawiony innych funkcji i jest szpitalem w pełni monoprofilowym, zakaźnym".

Podał również, że właśnie w takiej sytuacji, w jakiej znalazł się szpital w Ostródzie, zastosuje przepisy specjalnej ustawy ws. koronawirusa. - Natychmiast użyję tego narzędzia, żeby zrekompensować wydatki tym szpitalom, które są w gotowości i czekają na pacjenta - przekazał.

Natomiast jeszcze do piątku (6 marca) w kraju było 5 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 powodującym chorobę nazwaną COVID-19.

Pierwsza w Polsce osoba (tzw. pacjent zero), u której zdiagnozowano chorobę z wtorku na środę (z 3 na 4 marca) przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Jest to mężczyzna, który przyjechał autobusem rejsowym z Niemiec. Kolejny przypadek chorego z potwierdzonym koronawirusem dotyczył pacjentki hospitalizowanej w Ostródzie, która podróżowała z "pacjentem 0" (wcześniej przyjęta niż pacjent z soboty - red.). Chora jest także dwójka mieszkańców Szczecina, która wróciła autem z Włoch. Jeszcze jeden przypadek dotyczy 26-letniego mieszkańca Wrocławia, u którego do zakażenia najprawdopodobniej doszło w Wlk. Brytanii, skąd powrócił.

Jak wynika z dotychczasowych danych światowych na COVID-19 najczęściej chorują osoby starsze, bardzo rzadko dzieci. W około 80 proc. przypadków pacjenci infekcję koronawirusem przebywali w sposób łagodny. Zapalenie płuc i duszność występowała ok. 14 proc. przypadków pacjentów, a u 5 proc. pojawiła się ciężka niewydolność oddechowa.

Do lekarza - lepiej zadzwonić niż chodzić
Jak wielokrotnie apelował minister zdrowia i główny inspektor Sanitarny, pacjenci podejrzewający u siebie zarażenie koronawirusem powinni od razu kontaktować się z powiatowym sanepidem. Według procedur pacjent w razie wywiadu potwierdzającego możliwość zakażenia koronawirusem zostaje przewieziony z domu do najbliższego szpitalnego oddziału zakaźnego.

Lekarze proszą, by ze względu na ryzyko zarażenia koranowirusem pacjenci nie pojawiali się bez potrzeby w przychodniach POZ.

Przypomnijmy, że m.in. lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowali o ograniczenie wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej do wyłącznie niezbędnych i uzasadnionych medycznie. Na niewielkiej powierzchni poczekalni poradni spotykają się pacjenci z różnymi schorzeniami, mogą być wśród nich nosiciele wirusa. Lekarze PPOZ przypominają ponadto, że na każdego chorującego z powodu zakażenia koronawirusem przypada co najmniej czterech bezobjawowych roznosicieli, a chorzy objawowi - jak już teraz wiadomo - zakażali inne osoby jeszcze w okresie bezobjawowym.

- Pacjenci idąc teraz do przychodni wchodzą w "oko cyklonu", bo przychodnia w sezonie grypowym to jedno z największych i najgroźniejszych siedlisk wirusów i bakterii, rozsiewanych przez kichających i kaszlących pacjentów. Apelujemy, aby zgłaszać się tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Jeśli chodzi o przepisanie leków, to należy korzystać z e-recepty zamawianej przez telefon - zwraca się do pacjentów Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jak przyznał minister zdrowia Łukasz Szumowski, w sobotę rozmawiał z konsultantem krajowym w dz. chorób zakaźnych o wytycznych dotyczących ubioru ochronnego dla personelu medycznego.

Ubiór ochronny - jak go używać
- Wiemy już, że niestety świadomość sposobu używania tego ubioru nie zawsze jest taka, jakiej by należało oczekiwać. We Włoszech - to informacja z piątkowego spotkania ministrów zdrowia w Brukseli - tam sporo niestety zakażeń wtórnych wynikało z nie do końca prawidłowego używania kombinezonów. Przy ich zdejmowaniu lekarze i pielęgniarki, personel medyczny był zakażany - podkreślił minister Szumowski.

Jak tłumaczył - z drugiej strony - zgodnie z zasadami personel, który nie ma kontaktu z pacjentem nie musi nosić ani kombinezonu ani maseczki.

W Polsce w związku z nowym koronawirusem 168 osób zostało hospitalizowanych, 932 poddanych kwarantannie domowej, a 7122 objęto nadzorem sanepidu - podało w niedzielę (8 marca) południu Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus atakuje w całej Europie. Największe europejskie ogniska zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 znajdują się we Włoszech. Liczba osób, które zmarły w tym kraju w ciągu doby z powodu koronawirusa wzrosła z 233 do 366 - poinformowano w niedzielę na konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie. W całym kraju jest obecnie ponad 6300 zarażonych. Dotychczas wyleczono 622 osoby. Od soboty do niedzieli liczba zarażonych wzrosła o ponad 1300. Kryzys epidemiologiczny we Włoszech trwa trzeci tydzień.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum