Ministerstwo Zdrowia: w każdym województwie powinny być trzy przyszpitalne lądowiska

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 13:02

W każdym województwie powinny być co najmniej trzy lądowiska przyszpitalne dla helikopterów. Obecnie w całej Polsce jest 13 zarejestrowanych lądowisk, powstają jednak kolejne - mówił w czwartek (10 września) w Sejmie wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Ministerstwo Zdrowia: w każdym województwie powinny być trzy przyszpitalne lądowiska
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister podkreślił, że choć zarejestrowanych jest jedynie 13 lądowisk, nie oznacza to, że śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego tylko tam mogą lądować. Dodał, że kierownictwo resortu zdrowia zdaje sobie sprawę, że budowa kolejnych i modernizacja istniejących lądowisk to kluczowe kwestie dla bezpieczeństwa pacjentów.

Szulc poinformował, że są na to przeznaczone środki unijne - ponad 60 mln zł z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szulc dodał, że rozstrzygnięto już jeden konkurs, do którego przystąpiło 40 szpitali, 36 przeszło procedurę, a 25 dostało dofinansowanie, co oznacza, że budowa lub przebudowa lądowisk już tam trwa.

Wiceminister zaznaczył ponadto, że budowa lądowisk nie jest na tyle kosztowna, aby istniejący przy korzystaniu z funduszy unijnych wymóg wniesienia wkładu własnego w wysokości 15 proc. kosztów inwestycji, był dla szpitali barierą.

- Koszt budowy to niewiele ponad milion zł. Z punktu widzenia jednostek, które o to aplikują, 15 proc., czyli ok. 150 tys. zł nie jest sumą zbyt wygórowaną. Nie zapominajmy, że są to szpitale duże, z dużymi oddziałami ratunkowymi i kadrą urazową, istotne z punktu widzenia zabezpieczenia pacjenta - zaznaczył Jakub Szulc.

W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia kupiło za blisko pół miliarda zł 23 śmigłowce Eurocopter EC-135 i symulator lotu. W tym roku ma zostać dostarczonych sześć śmigłowców - odbiór pierwszego zaplanowany jest na czwartek (10 września). Pierwsze misje ratownicze nowe śmigłowce mają wykonywać od stycznia przyszłego roku.

Po 2010 r. eksploatacja używanych obecnie przez LPR śmigłowców Mi-2 stanie się niemożliwa ze względu na dostosowanie do wymogów prawa unijnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum