PAP, pwx/Rynek Zdrowia | 10-09-2020 09:45

Ministerstwo Zdrowia: w Polsce każdego dnia 15 osób odbiera sobie życie

W Polsce każdego dnia 15 osób popełnia samobójstwo, rocznie ponad 5 tys. To więcej niż ginie w wypadkach samochodowych - przypomina w czwartek (10 września) w Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom, Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce każdego dnia 15 osób popełnia samobójstwo. Fot. Shutterstock

Przyczyną samobójstwa jest zawsze splot wielu czynników, w zapobieganiu tragediom istotną rolę odgrywa wsparcie udzielane osobie w kryzysie. Nie ma grupy społecznej, której problem samobójstw by nie dotyczył. Eksperci od lat alarmują, że samobójstwa powodują w naszym kraju więcej zgonów niż wypadki komunikacyjne.

"W Polsce każdego dnia 15 osób popełnia samobójstwo, rocznie ponad 5 tys. To więcej niż ginie w wypadkach samochodowych. Pamiętaj, ludzkie życie jest największą wartością" - głosi wpis resortu na Twitterze.

Te tragedie dotyczą także dzieci. W roku 2018 na swoje życie targnęło się 160 uczniów. Było ich aż trzykrotnie więcej niż w roku 2016 i sześciokrotnie więcej niż w roku 2013.

- Nieustannie zajmujemy się ofiarami wypadków drogowych - słusznie, ale jednocześnie nie poświęcamy dostatecznej uwagi ofiarom zamachów samobójczych. (…) Przy wypadkach drogowych mówimy, że winni są kierowcy, infrastruktura dróg, pijaństwo. Jest na kogo zrzucić odpowiedzialność. A kogo obciążyć winą przy samobójstwie? - mówił podczas ubiegłorocznej konferencji dotyczącej samobójstw prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, prof. Brunon Hołyst.

Biorąc pod uwagę fakt, że według profesora przyczyn samobójstw może być nawet kilkaset, opracowanie skutecznej prewencji jest bardzo trudne.

Czytaj też: Ekspertka: problem samobójstw jest problemem nas wszystkich

Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom przypada 10 września. Został ustanowiony z Inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Zapobiegania Samobójstwom. 

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl