Ministerstwo Zdrowia uruchomi program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży

Autor: • Źródło: PAP30 sierpnia 2022 10:35

Dzieci w wieku od 5 do 16 lat zostaną objęte pilotażowym programem badania stóp – przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia. Ma to pomóc w sprawdzeniu skuteczności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci.

Ministerstwo Zdrowia uruchomi program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży
Pilotażowy projekt badania stóp uczniów już wkrótce. Fot. Shutterstock
  • Opublikowany we wtorek w RCL projekt jest na etapie konsultacji publicznych
  • Jego autorzy uzasadniają, że wady postawy ma ok. 50-90 proc. dzieci Konsekwencją nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieleczonych
  • Nieprawidłowości w budowie stopy, wpływają na zaburzenie pracy i ruchomości stawu kolanowego i tym samym mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinetyczny dziecka

Badania dzieci i młodzieży szkolnej

Badania w ramach programu obejmą dzieci i młodzież w wieku od 5 do 16 lat.

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że w związku z rozpoczęciem edukacji zmienia się tryb życia dzieci siedmioletnich - długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, często w nieergonomicznej czy noszenie dodatkowych ciężarów.

- Etap ten określany jest jako pierwszy krytyczny okres posturogenezy (rozwój postawy ciała - przyp. red.), mający zasadniczy wpływ na dalszy rozwój dziecka. Drugi krytyczny okres pokrywa się z okresami pokwitania (u dziewcząt 11-13 lat, u chłopców 13-15 lat), kiedy to postawę cechuje zwiększona wiotkość. W tym okresie występują zmiany w produkcji hormonów, układ mięśniowy rozwija się wolniej, występują zmiany w kostnieniu. Celem objęcia programem dzieci już od piątego roku życia jest aspekt profilaktyczny - napisano w uzasadnieniu projektu.

Projektodawcy wskazują, że wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci jest sprzyja skutecznej terapii. Za okres graniczny uznano 16. rok życia, który ze względu na zakończone kostnienie, powszechnie uznawany jest za zakończony okres wzrastania.

Objęcie pacjentów programem pilotażowym będzie następowało bez skierowania. W okresie 24 miesięcy przewidzianych na realizację programu zakłada się objęcie nim przez każdego z realizatorów nie mniej niż 500 i nie więcej niż 1500 pacjentów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum