Ministerstwo Zdrowia przedłuża Profilaktykę 40 Plus. Rozporządzenie weszło w życie
31 sierpnia weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS". Dla pacjentów oznacza to przedłużoną możliwość umawiania na badania w ramach programu poza centralną e-rejestracją.

- Ministerstwo Zdrowia przedłużyło okres, w którym pacjenci mogą umawiać się na badania z programu "Profilaktyka 40 Plus” poza centralną e-rejestracją do 31 grudnia 2023 roku
- Przedłużenie terminu wynika z opóźnień w dostosowywaniu systemów teleinformatycznych realizatorów programu pilotażowego do wymogów centralnej elektronicznej rejestracji
- W ramach "Profilaktyki 40 Plus" do połowy lipca 2023 badania zrealizowało ponad 2,7 mln osób
Profilaktyka 40 Plus. Rejestracja przedłużona do końca grudnia
Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin przewidujący możliwość umawiania pacjentów na badania w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” poza centralną e-rejestracją z 31 sierpnia do 31 grudnia 2023 roku.
Jak pisał resort jeszcze w dokumentacji dołączonej do projektu rozporządzenia, konieczność wprowadzenia zmiany "wynika z przedłużających się prac niezbędnych do dostosowania systemów teleinformatycznych realizatorów programu pilotażowego do rozwiązań i wymogów wynikających z programu pilotażowego centralnej elektronicznej rejestracji".
- Na podstawie informacji uzyskanych od realizatorów programu pilotażowego przewiduje się, że prace w ramach programu pilotażowego centralnej elektronicznej rejestracji dla dostawców oprogramowania gabinetowego nie zostaną zakończone do końca sierpnia 2023 roku, a wskazywanym terminem zakończenia tych prac jest koniec 2023 roku - podano w uzasadnieniu nowelizacji przepisów.
Pełna treść nowelizacji dostępna jest w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Profilaktyka 40 Plus. Co obejmuje?
Przypomnijmy: program "Profilaktyka 40 plus" realizowany jest, przypomnijmy, od 1 lipca 2021 roku. Przewiduje dla pacjentów powyżej 40. roku życia możliwość skorzystania z bezpłatnego pakietu badań profilaktycznych.
Badania, które wchodzą w skład programu dzielą się na trzy grupy:
- badania dla kobiet,
- badania dla mężczyzn,
- pakiet wspólny.
Zakres badań dla konkretnego pacjenta zależy od odpowiedzi udzielonych w ankiecie.
W pakiecie dla kobiet znajdują się:
- morfologia krwi,
- badanie stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- badanie stężenia glukozy we krwi,
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
- badanie poziomu kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu i poziomu kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Mężczyźni mają dodatkowo przeprowadzane badanie w kierunku raka prostaty.
Z kolei na pakiet wspólny składają się:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie,
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Program ma za zadanie zwiększenie liczby osób wykonujących takie badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi. W ramach "Profilaktyki 40 Plus" do połowy lipca 2023 przebadało się ponad 2,7 mln osób.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)