Ministerstwo Zdrowia o oddaniu krwi po zaszczepieniu przeciw COVID-19

Autor: PW • Źródło: RCL08 czerwca 2021 17:43

Jest projekt nowelizacji rozporządzenia o pobieraniu krwi. Określa czas od zaszczepienia, po którym można oddać krew.

Ministerstwo Zdrowia o oddaniu krwi po zaszczepieniu przeciw COVID-19
Oddanie krwi po zaszczepieniu. Po jakim czasie możliwe? Fot. archiwum
  • Osoba zaszczepiona szczepionką typu mRNA (Pfizer, Moderna) może oddać krew po 48 godzinach od momentu iniekcji
  • Oddanie krwi po zaszczepieniu szczepionką wektorową (AstraZeneca, Johnson & Johnson) możliwe jest od 14. dnia
  • W przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji poszczepiennej dyskwalifikacja ulega wydłużeniu na okres 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został we wtorek (8 czerwca) projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców.  

Oddanie krwi - czas uzależniony od szczepionki

Nowelizacja zmieniają zasady dopuszczania osób do oddania krwi po zaszczepieniu przeciw COVID-19 przy użyciu różnych typów szczepionek. Po szczepionkach typu mRNA (Pfizer, Moderna) to 48 godzin, w przypadku szczepionek wektorowych (AstraZenecka, Johnson & Johnson) - 14 dni.

"Z kolei w przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji poszczepiennej dyskwalifikacja ulega wydłużeniu na okres 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji" - podano w ocenie skutków regulacji (OSR).

Czas od zaszczepienia do pobrania osocza

Projekt zawiera też propozycję, aby odstęp między donacjami osocza pobranego od ozdrowieńców COVID-19 metodą aferezy (pobranie określonego pojedynczego składnika krwi z krwi pełnej) skrócić - za zgodą lekarza - z dwóch tygodni do tygodnia.

"Oczekiwanym efektem wprowadzanych zmian jest utrzymanie oddawania krwi na dotychczasowym poziomie i tym samym przeciwdziałanie ewentualnym trudnościom w zaopatrzeniu podmiotów leczniczych w krew i jej składniki" - napisano w OSR.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum