Ministerstwo Zdrowia: nie będzie podziału obecnej specjalizacji w dziedzinie AiIT

Autor: ZZA, PWX/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2013 21:25

Wiceminister zdrowia Krzysztof Chlebus odpowiedział Związkowi Zawodowemu Anestezjologów na uwagi zgłoszone podczas spotkania odbytego 4 kwietnia. Z listu, który został udostępniony na stronie Związku wynika, że Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje podziału obecnej specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii na dwie odrębne specjalizacje.

Ministerstwo Zdrowia: nie będzie podziału obecnej specjalizacji w dziedzinie AiIT

Przypomnijmy, że MZ utworzyło odrębną specjalizację w dziedzinie intensywnej terapii, o co występowało Towarzystwo Internistów Polskich (TIP), podkreślając potrzebę integracji intensywnej terapii z innymi dziedzinami medycyny w celu poprawy jakości leczenia najciężej chorych pacjentów.

W opinii TIP - którą przywołało Ministerstwo Zdrowia odpowiadając anestezjologom - warunkiem zwiększenia dostępności do świadczeń zdrowotnych z zakresu intensywnej terapii jest umożliwienie lekarzom innych specjalności szkolenia oraz wykonywania świadczeń zdrowotnych w oddziałach intensywnej terapii na równych prawach z lekarzami anestezjologami.

W wydanym rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia utworzyło odrębną specjalizację z intensywnej terapii, którą mogą zdobyć lekarze posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty z zakresu m.in. chirurgii, chorób płuc, chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, kardiologii, nefrologii, neonatologii, neurochirurgii, neurologii, pediatrii i toksykologii klinicznej.

Czytaj też. Nowa specjalizacja w dziedzinie intensywnej terapii: kontrowersje i nadzieje

Podczas spotkania z wiceministrem Krzysztofem Chlebusem anestezjolodzy prosili o wyjaśnienia czy utworzenie nowej specjalizacji oznacza podział kształcenia anestezjologów na dwie odrębne ścieżki - anestezjologię i intensywną terapię. Przedstawili też - jak podali w komunikacie po spotkaniu  - argumenty merytoryczne dotyczące bezpieczeństwa pacjentów oraz argumenty ekonomiczne o dodatkowych kosztach dla polskiego systemu ochrony zdrowia związanych z konsekwencjami wprowadzenia nowej specjalności z intensywnej terapii.

Czytaj też. O nowej specjalności z intensywnej terapii rozmawiajmy razem

MZ podtrzymało swoje stanowisko w sprawie utworzenia nowej specjalności, ale wyjaśniło, że intensywna terapia będzie odrębną specjalnością obok dotychczas funkcjonującej specjalności z anestezjologii i intensywnej terapii.

"Odnosząc się do kwestii możliwości podziału obecnej specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii na dwie odrębne specjalizacje uprzejmie informujemy, że w tej sprawie nie wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia żadne postulaty, w związku z czym nie jest planowane dokonanie takiego podziału" - napisał w odpowiedzi na pytania anestezjologów wiceminister Krzysztof Chlebus.

Treść pisma: http://www.zgzza.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum