Ministerstwo Zdrowia: dofinansujemy koordynatorów przeszczepów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2010 09:43

Resort zdrowia przeznaczy 1,8 mln zł na wynagrodzenia dla koordynatorów przeszczepów w szpitalach.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w szpitalach nie brakuje dawców, ale koordynatorów przeszczepów. Problemem nie jest obecnie brak wyszkolonych ludzi (szkolenia skończyło już 200 osób), a brak pieniędzy na ich wynagrodzenia. Rzecznik resortu zdrowia, Piotr Olechno uważa, że 1,8 mln zł z rezerwy budżetowej powinno ten problem rozwiązać.

Koordynatorzy mają być zatrudniani na tych samych zasadach, co lekarze rezydenci. Przez okres potrzebny do zrobienia specjalizacji pensję będzie im wypłacało ministerstwo. Nie wiadomo jeszcze, kiedy szpitale dostaną pieniądze dla koordynatorów i na ile etatów te środki wystarczą.

Dr Jarosław Wilk, koordynator ds. donacji narządów transplantacyjnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu w rozmowie z Rynkiem Zdrowia podkreśla, że bez wskazania osoby odpowiedzialnej za proces donacyjny i nadania jej kompetencji w transplantologii niewiele się zmieni.

– Ktoś musi zarządzać tym procesem. To wiele obowiązków, od czysto medycznych, lekarskich poprzez organizacyjne, administracyjne i promocyjne. Poza tym ta praca wymaga nienormowanego trybu zatrudnienia, sporej dyspozycyjności, a to wymusza wiele wyrzeczeń oraz wyrozumiałości i akceptacji własnej rodziny – mówi dr Wilk.

W jego opinii, utworzenie odrębnie finansowanej procedury donacyjnej z jednej strony zapewniłoby środki, z drugiej zobowiązałoby szpitale do jej realizacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum