Ministerstwo Zdrowia chce mieć lepszy nadzór nad grypą

Autor: Newsweek/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2009 18:42

Resort zdrowia zamierza w najbliższym czasie zwrócić się do Rady Ministrów o przyznanie kilku milionów złotych na pobieranie i badania próbek wirusa nowej grypy.

System o nazwie Sentinel, którego ma uzywać resort, zakłada, że dostarczane przez lekarzy pierwszego kontaktu wymazy trafią do laboratoriów Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który na ich podstawie utworzy mapę zachorowań - podaje Newsweek.

- Wiedza o tym, gdzie i w jakim natężeniu występują poszczególne szczepy wirusa i jak on mutuje, pozwoli lepiej przygotować szpitale i kupić odpowiednie leki - wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Informuje też, że w inspektoracie trwają prace nad rozporządzeniem, które zobliguje lekarzy do współpracy.

- Do tej pory mieliśmy problemy, by wyegzekwować od lekarzy przesyłanie próbek -  mówi dr Magdalena Romanowska, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka ds. Grypy, który uruchomił program Sentinel w Polsce.

Specjaliści podkreślają, że to ostatni dzwonek na podjęcie działań, bo największe niebezpieczeństwo nadejdzie jesienią. Według szacunków sporządzonych dla Gazety Wyborczej przez doktora Pawła Grzesiowskiego z Narodowego Instytutu Leków, wirus A(H1N1) może skutecznie zaatakować nawet 10 proc. Polaków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum