Minister zdrowia przyznał odznaki "Zasłużony Dawca Przeszczepu"

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 09 września 2015 19:19

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się pierwsza uroczystość wręczenia odznak 'Zadłużony Dawca Przeszczepu'. Minister zdrowia uhonorował w ten sposób dawców narządów, komórek i tkanek. Odznaczenia wręczała wiceminister Anna Łukasik.

Minister zdrowia przyznał odznaki "Zasłużony Dawca Przeszczepu"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas uroczystości wiceminister Łukasik serdecznie podziękowała dawcom. Podkreśliła, że zwiększająca się z roku na rok liczba przeszczepień narządów, tkanek i komórek od dawców żywych daje nadzieję dla innych ludzi.

Odznaczenia i legitymacje "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu" odebrały 53 osoby. Najmłodszy dawca miał 20 lat, a najstarszy - 73.

Honorowymi gośćmi spotkania byli pacjenci i lekarze, którzy brali udział w pierwszym w Polsce krzyżowym przeszczepie nerek, m.in. dr Rafał Kieszek, który z prof. Andrzejem Chmurą i prof. Arturem Kwiatkowskim wykonał tę operację, oraz Aleksandra Tomaszek, koordynator transplantacyjny.

Aleksandra Tomaszek podkreśliła, że przeszczepienie nerek od żywych dawców metodą krzyżowo-łańcuchową to przełomowe wydarzenie dla polskiej transplantologii. Zwróciła uwagę, że "przeszczepy krzyżowe od żywych dawców niespokrewnionych są przyszłością transplantologii, gdyż pozwalają lepiej dobrać dawców i biorców pod względem zgodności antygenowej".

Przeszczep krzyżowy, który odbył się w lutym, to jedna z 1009 operacji przeszczepienia narządów w Polsce przeprowadzonych do 31 sierpnia br. Przeszczepy od dawców żywych są możliwe w przypadku przeszczepień wątroby, nerki, szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek. Od początku 2015 r. w Polsce odbyły się łącznie 44 przeszczepienia nerki od żywych dawców (6% wszystkich przeszczepień nerki) i 13 przeszczepień fragmentów wątroby od żywych dawców (6% wszystkich przeszczepień wątroby).

Mimo coraz większej liczby zabiegów i rozwoju medycyny transplantacyjnej w Polsce Krajowa lista oczekujących na przeszczepienie nadal jest długa - pod koniec sierpnia na przeszczep czekało 1515 osób (894 z nich oczekuje na przeszczep nerki). Dlatego bardzo istotne jest ciągłe zwiększanie wiedzy i świadomości Polaków na temat transplantologii. Między innymi w tym celu Ministerstwo Zdrowia realizuje Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020.

Więcej: http://www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze