Minister zdrowia: nie mamy teraz pieniędzy na finansowanie in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2011 15:09

Obecny stan funduszy nie pozwala na finansowanie procedury in vitro. Stoimy przed wyborem - finansować chemioterapię, czy procedury in vitro - powiedziała w piątek (3 czerwca) w Krakowie minister zdrowia Ewa Kopacz.

Minister zdrowia: nie mamy teraz pieniędzy na finansowanie in vitro

- Jeżeli dzisiaj mamy rozważać, komu wcześniej dać pieniądze: czy chorym dzieciom na onkologii, czy finansować in vitro, to - z całym szacunkiem - ale ci, którzy tego oczekują od nas najbardziej w dobie takiego finansowania systemu powinni dostać środki na leczenie w pierwszej kolejności - mówiła minister Ewa Kopacz. To są bardzo trudne decyzje - podkreśliła.

Stwierdziła, że nowotwór jest killerem XXI wieku i jeśli "jakąkolwiek epidemię czy pandemię odnotowaliśmy, to właśnie w tym obszarze. - Jeżeli wydatki w finansowaniu samej chemioterapii wzrosły w ciągu ostatnich trzech lat ze 100 milionów zł do 1,3 mld złotych, to sami państwo widzicie, jakie są olbrzymie potrzeby w tym obszarze - powiedziała Ewa Kopacz.

Dodała, że resort zdrowia z wielką uwagą obserwuje, jak spływa składka zdrowotna i "z jakim budżetem wejdziemy w 2012 rok". - Dzisiaj nie możemy zachowywać się jak niegospodarna gospodyni, która w trzy dni wyda wszystko, a potem będzie oczekiwała, że ktoś jej pieniądze pożyczy albo da - zaznaczyła minister zdrowia.
 

 

 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum